Richard Biegel : Urbanismus a architektura Berlína

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
04.10.2012 09:05
o. s. Kruh Vás zve na cyklus přednášek o současné architektuře

čt 11. 10. 2012 19:30  

Biegel / Berlín

Urbanismus a architektura Berlína, přednáška historika umění Richarda Biegla

Málokteré město je tak plastickým zrcadlem dějin jako Berlín. Z malého středověkého města na Sprévě se během pouhých tří století postupně stala kurfiřtská rezidence, hlavní město pruského království, metropole průmyslového Německa, centrum evropské avantgardy a bohužel i hlavní město třetí Říše, jež se mělo pod názvem Germania stát srdcem nové, nacistické Evropy. Hluboký pád, který znamenala druhá světová válka, přinesl zničení velké části města a zejména jeho rozdělení, které trvalo téměř půl století a vytvořilo dva zcela odlišné kulturní i architektonické světy. Sjednocení města v roce 1990 dalo nebývalou energii, díky níž se stalo jedním z center současné evropské architektury. Pro pochopení Berlína je klíčové, že tyto všechny historické vrstvy jsou ve městě dodnes čitelné a výrazně určují jeho unikátní atmosféru. Právě toto „čtení“ města proto bude hlavním tématem přednášky o berlínském urbanismu a architektuře.České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1, vstup zdarma

publikace, trička a tašky Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, České centrum
projekt podpořili: Konsepti, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a. s., Sipral a. s.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2
info: www.kruh.info, www.denarchitektury.cz

Tato přednáška avizuje odbornou exkurzi autobusem za berlínskou architekturou pro zastupitele měst, architekty, studenty architektury a media. Proběhne zde setkání s místními architekty nad historickým i současným rozvojem Berlína, komentované prohlídky vybraných současných realizací, prohlídka české ambasády a přednáška architekta Mirko Bauma.
Po úspěšném Dni architektury 2012 se jedná o další přednášku o architektuře, která se snaží přiblížit kvalitní a současnou architekturu veřejnosti.

Monika Štěpánová, ředitelka Českého centra Berlín: 
„Architektonická exkurze do Berlína, kterou organizuje České centrum Berlín a české občanské sdružení Kruh, přiblíží zdárné příklady rozvoje Berlína. Návštěvníci mají možnost se podrobně seznámit s několika zrekonstruovanými významnými historickými budovami (například budovou Říšského sněmu od Normana Fostera či Nového muzea od Davida Chipperfielda) a inspirativních výstaveb památníků od mezinárodně uznávaných architektů (např. Kaple smíření od trojice architektů Rach-Reitermann-Sassenroth).  Součástí bude také prohlídka budovy Českého velvyslanectví od architektů Machoninových a přednáška česko-německého architekta Mirko Bauma v těchto prostorách s názvem Rozpolcený dům- malá úvaha o kráse.  Slavný architekt českého původu se v ní bude zabývat především otázkami vnímání krásy architektonických děl, současných estetických vzorců a vzniku koncept krásy vůbec. Přijeďte se inspirovat do Berlína!”
0 komentářů
přidat komentář

Související články