Portský podzim 2020 - přednáškový cyklus na FA VUT

Zdroj
FA VUT, Brno
Vložil
Tisková zpráva
21.09.2020 11:30
Brno

U příležitosti konání největší výstavy Eduarda Souto de Moury v Casa da Arquitectura (potrvá až do března 2021) jsme se rozhodli věnovat celý zimní semestr tvůrcům ve druhém největším portugalském městě, kde společně žijí a tvoří dva držitelé Pritzkerovy ceny. Navíc v září 2020 se brazilský architekt Paulo Mendes da Rocha (další držitel Pritzkerovy ceny) rozhodl věnovat matoshinské Casa da Arquitectura celý svůj archiv čítající 8800 položek. V současnosti tak jde o jednu z nejvýznamnější architektonických institucí na světě.
Po předchozích devíti cyklech zaměřených na architektonickou tvorbu v konkrétním státě se letošní podzim vypravíme do města ležícího na břehu Atlantického oceánu. Cílem šesti přednášek bude vyložit kontinuitu portské architektury od Karafiátové revoluce do současnosti. Následně se na jaře 2021 budeme celý semestr věnovat dvojici basilejských architektů Herzog & de Meuron. Přednášky Petra Šmídka se konají na brněnské FA VUT pro všechny zájemce o soudobou architekturu každé sudé úterý v místnosti A118 od 17:00 hodin.

29.9. Álvaro Siza I.
Tvorba v období 1960-2000

13.10. Álvaro Siza II.
Tvorba v období 2000-2020

27.10. Souto Moura I.
Tvorba v období 1980-2000

10.11. Souto Moura II.
Tvorba v období 2000-2020

24.11. Brandao Costa
nejnadějnější současný portský architekt

8.12. Nuñové
Nuño Grande, Nuño Moura, Nuño SampaioArchitektura dnes - přednáškový cyklus na FA VUT
Podzimní série opět reaguje na aktuální architektonické dění u nás a především v zahraničí. V předstihu představuje výstavy, čerstvě vydané publikace a upozorňuje na zajímavé přednášející, kteří zavítají do Čech. Přednášky Petra Šmídka se konají na brněnské FA VUT pro všechny zájemce o soudobou architekturu každé liché úterý v místnosti A118 od 17:00 hodin.

22.9. Volker Staab
Dvacet let od otevření Neues Museum v Norimberku hostí největší výstavu berlínského architekta Volkera Staaba, pro něhož bylo muzeum první samostatnou realizací.

6.10. Thom Mayne
U příležitosti výstavy zakladatele losangelského studia Morphosis v berlínské nadaci Sergeje Čobana a jeho Muzeu architektonické skici.

20.10. Laurids Ortner
U příležitosti otevření nového pavilonu Libelle ve vídeňském muzejním okrsku Museumsquartier si připomeneme formativní období Haus-Rücker-Co a další tvorbu bratří Ortnerů.

3.11. Norská scéna
Dvacetileté fungování občanského sdružení Kruh popularizujícího architekturu. Letošní podzim se představí Reiulf Ramstad, Johan Celsing, Per Johanson a další skandinávští architekti.

16.11. Barozzi Veiga
K výstavě barcelonského dua Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga v českobudějovickém Domě umění.

1.12. Japonské ženy
K výstavě Eriky Nakagawa v tokijské galerii TOTO si představíme i další japonské architektky Kazuyo Sejima, Kumiko Inui, Itsuko Hasegawa nebo Makiko Tsukada.

15.12. Berlínská scéna
Čtyřicetileté výročí berlínské galerie AEDES, které připravilo stovky zdarma přístupných výstav a přispělo k vývoji nejen německé scény po pádu Berlínské zdi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články