Patrik Hábl : Malba jako nedílná součást stavby

Zdroj
FA VUT, Brno
Vložil
Tisková zpráva
20.05.2018 15:55
Brno

V pondělí 21. května 2018 od 17:00 hodin se v místnosti B510 na Fakultě architektury VUT v Brně, Poříčí 5 uskuteční přednáška malíře Patrika Hábla z pražském UMPRUM, který bude analyzovat  Le Corbusierovu malířskou kariéru. Le Corbusiera provázela celoživotní vášeň pro malbu. V úvodu kariéry mu dokonce prodej obrazů pomáhal s přivýdělkem k profesní dráze architekta. Le Corbusier trávil každé dopoledne v malířském ateliéru, kde vytvářel obrazy a plastiky, a odpoledne navštěvoval svoji architektonickou kancelář, kterou vedl společně se svým bratrancem Pierrem Jeanneretem. Le Corbusier měl vytříbený cit pro barevnost. Společně se švýcarským výrobcem tapet Salubra vytvořili vzorník založený na Le Corbusierově teorii barev. Již raná Le Corbusierova puristická tvorba hýřila barevnými plochami. V poválečném období se malířská dráha prolnuta s architektonickou tvorbou a Le Corbusierovy obrazy se staly nedílnou součástí jeho staveb. Šíře technik zůstává stejně pestrá jako počet slohů, které Le Corbusier za svůj život vystřídal. Malba na beton, omítku, sklo, sklo, dřevo či ručně tkané tapisérie. Le Corbusierovy domy lze vnímat jako obytné sochy a urbanistické soubory z velké míry považovat za výtvarné kompozice.

„Jsem známý pouze jako architekt, nikdo mě nechce brát na vědomí jako malíře, ačkoliv jsem k architektuře dospěl právě přes malování.“
Le Corbusier

MgA. Patrik Hábl (*1975 Zlín) je jedna z nejvýraznějších tváří současného domácího malířství. Nejdříve studoval SUPŠ v Uherském Hradišti. V letech 1994-2000 navštěvoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení Mikoláše Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. Momentálně pedagogicky působí na VŠUP. Jeho tvorba je výsadně abstraktní, oscilující na pomezí malby a grafiky. Svým malířským dílem navazuje na Josefa Šímu, Václava Boštíka a Vladimíra Kokoliu.

0 komentářů
přidat komentář

Související články