Ladislav Zikmund-Lender : Veřejné stavby Jana Kotěry

Zdroj
Interaktiv.cz
Vložil
Tisková zpráva
11.02.2012 10:20
Jan Kotěra

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Veřejné stavby Jana Kotěry. Přednáška se koná 16. února 2012 od 18.00 v sále hlavní budovy přečerpávací stanice Vršovické vodárny v Braníku, Vltavanů 229, Praha 4.

Řeč přijde na Kotěrovy vodárny, vlekoucí se projekt Právnické a teologické fakulty, ale především na budovu muzea v Hradci Králové a její vybavení.Přednáška představí nejvýznamnější Kotěrovu budovu muzea ve východočeské metropoli (1909–1913), ale též samotný projekt vodárny na Zelené lišce v  Michli a k ní náležející přečerpávací stanice v Bráníku (1904). Na tuto realizaci navázala stavba vodárenské věže v Třeboni (1909), která jako by té michelské z oka vypadla. Kromě toho se představí rovněž Kotěrovy špičkové nakladatelské domy (Laichterův dům na Vinohradech /1908–9/ a Urbánkův dům, tzv. Mozarteum /1910–13/ v těsném sousedství Václavského náměstí). Kromě toho bude řeč též o  monumentálních kubizujících stavbách jako je Všeobecný penzijní ústav (1912–14) nebo pozdější budova Vítkovického horního a hutního těžařstva (1921–24). Kotěru přežil dlouho se vlekoucí projekt Právnické a teologické fakulty, který trval neuvěřitelných patnáct let (první náčrtky jsou datovány rokem 1907, budova byla dokončena po Kotěrově smrti v roce 1923 jeho žákem Ladislavem Machoněm). Řeč se ale stočí i na jedny z prvních Kotěrových tzv. Gesamtkunstwerků, Okresní dům v Hradci Králové (1903–1904) nebo nalidovělý dodnes uchvacující Národní dům v  Prostějově (1905–7). Chybět nebudou ani nejrůznější efemérní projekty, jako třeba Kotěrovy návrhy na scénu Rusalky (1901). Přednáška bude doplněna čtením nejzásadnějších momentů z textů, které měly na Kotěrovu tvorbu nejmarkantnější vliv, jako byla kniha B. Scotta Dům a zahrada, Wagnerův spisek O moderní architektuře, ale i úryvků z Kotěrových textů autorských (O novém umění ve Volných směrech).

Přednáší Ladislav Zikmund-Lender, autor monografického průvodce Trmalovou vilou v  Praze, autor chystané monografie budovy muzea v Hradci Králové, přispěvatel do řady kolektivních monografií (Rodinné domy Jana Kotěry, Slavné vily Plzeňského kraje, O krajině a zahradě aj.) a časopisů (Architekt, Atelier, Art&Antiques).
Hostem pořadu bude scénárista a milovník architektury Pavel Cmíral.

Přednášku spolupořádá o. s. Interaktiv.cz, zastupující veřejná vystoupení Ladislava Zikmund-Lendera a Kroužky na Vltavě, Dětská agentura Kroužky, s.r.o., provozující objekt branické vodárny.

Vstupné 50,- Kč
0 komentářů
přidat komentář

Související články