kruh jaro 2019: XDGA + NU architectuuratelier

06/06/2019 (19:30)
Xaveer de Geyter: Dát prostor životu + Nu architecturur
CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2
V angličtině, vstup 100/120 Kč, prodej v předprodeji

Xaveer de Geyter pracoval 10 let jako hlavní architekt v kanceláři OMA jednoho z nejvýznamnějších architektů současnosti Rema Koolhaase. Před dvaceti lety založil vlastní kancelář, jejíž projekty představí na červnové přednášce spolku KRUH. Doplní ho Nu architectuuratelier, belgické studio věnující se experimentální architektuře. Přednáška z cyklu Belgická inspirace se uskuteční ve čtvrtek 6. června 2019 od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha.
Jarní cyklus přednášek věnovaný belgické architektuře zakončí jeden z nejvýznamnějších vlámských architektů současnosti. Xaveer De Geyter pracoval 10 let coby hlavní architekt kanceláře Rema Koolhaase. V roce 1988 založil vlastní kancelář XDGA, která v současné době zaměstnává přes 50 architektů a pracuje po celém světě. Jeho projekty se dostaly například do prestižního výčtu monografií El Croquis či mezi nominace na Cenu Mies van der Rohe. V Praze Xaveer De Geyter během své přednášky s názvem Dát prostor životu bude hovořit o důležitosti kontextu v architektuře, a to nejen z pohledu fyzického (čím je objekt obklopen), ale především z pohledu kulturního, sociálního i ekonomického. „Základem architektury v našem způsobu práce je provádět pečlivý rozbor kontextu. Tento rozbor přináší nové otázky, otevírá neprozkoumané oblasti, odhaluje skryté příležitosti nebo spojuje neslučitelné,“ říká k tématu přednášky Xaveer de Geyter.
Kancelář XDGA získala mnoho ocenění nejen v Belgii, ale i na mezinárodní úrovni. Celkem pětkrát byli nominováni na Cenu Mies van der Rohe, a to především za veřejné stavby jako například Fakultu ekonomie a univerzitní kampus v Gentu či Evropské kolegium v Bruggách. Mezi nejslavnější realizace Xaveera de Gyetera patří například umělecká škola Sint-Lucas v Gentu. „Xaveer De Geyter paří mezi přední představitele současné vlámské architektury. Desetiletá zkušenost u Rema Koolhasse se projevuje v jeho tvorbě, která je na mezinárodní scéně velmi oceňována. Máme proto velkou radost, že pozvání do Prahy přijal,“ říká k přednášejícímu Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.
Druhý ateliér, který vystoupí 6. června v CAMPu, je Nu architectuuratelier. Studio, které založili 3 společníci Armand Eeckels, Halewijn Lievens a Arunas Arlauskas v Gentu, se zaměřuje na experimentální architekturu. Typický je pro ně neformální přístup k bydlení, jako například přestavby industriálních budov v bytové jednotky nebo stavba domů, které se mohou flexibilně přizpůsobit potřebám jeho uživatelů. Ateliér byl nominovaný na cenu Mies van der Rohe a Belgickou cenu za architekturu s projektem C-mine Expeditie. Jedná se o rekonstrukci starého důlního komplexu, který dnes slouží jako kulturní a zábavně-vzdělávací park pro děti i dospělé, kde se mimo jiné pravidelně konají výstavy a umělecké performance. NU architectuuratelier jsou autory nejvyšší věže komplexu, ze které je vidět do okolní krajiny i na celý bývalý průmyslový areál.
Červnová přednáška se uskuteční ve čtvrtek 6. června v CAMP – IPR Praha. Vstupenky je možné si koupit přes GoOut za cenu 100 / 120 Kč, přednáška bude v angličtině.
Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknout v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad. „Belgická architektura se stala velmi progresivní poté, co se v Belgii začaly konat veřejné soutěže o kvalitní návrhy. Prostor dostaly i nezavedené ateliéry a kvalita stavěných budov se rapidně zvedla. V současnosti se jezdí za architekturou do Belgie, jako se jezdívalo do Švýcarska či Holandska,“ dodává Marcela Steinbachová.

Pořádá KRUH z. s.
Pod záštitou České komory architektů
Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Vlámské zastoupení v České republice
Hlavní partneři: FORBO FLOORING, mmcité1 a.s.
Design partner: MODERNISTA s. r. o.
Partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SOMFY spol. s r.o., Wiesner-Hager, ARCHICAD, NOVATOP, Schüco CZ s. r. o.
Hlavní mediální partner: EARCH.
Mediální partneři: Architect+, ArtMap, archiweb.cz, CZECHDESIGN, časopis DŘEVO&stavby, ERA21, informuji.cz, Material Times, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, Regina DAB Praha, STAVBA, stavbaweb.cz

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články