Jan Gehl v Praze - Livable Cities for the 21st Century

Zdroj
IPR Praha
Vložil
Tisková zpráva
17.10.2016 00:05
Jan Gehl

Jeden z nejvýznamnějších urbanistů současné doby, Jan Gehl, přijíždí do Prahy na pozvání vedení města a Institutu plánování a rozvoje (IPR). V pondělí 17. října 2016 v 18:00 hodin bude v Betlémské kapli přednášet o veřejném prostoru, jeho proměnách a životě lidí v něm.
Dánský urbanista Jan Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor a život v něm. Jeho přístup je založen na podrobném výzkumu, jak se lidé ve veřejném prostoru chovají a co přispívá k tomu, aby se v něm cítili dobře. Metropolím po celém světě Gehl radí, jak vytvářet příjemná městská prostranství. Jeho služeb využívá Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva, New York, Los Angeles, San Francisco, Sydney, Melbourne a další.
„Jana Gehla vnímám jako jednu z největších současných autorit v oblasti utváření veřejného prostoru,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. „Jeho přemýšlení o městě a celosvětové zkušenosti mohou Prahu významně obohatit a posunout zdejší debatu o veřejném prostoru opět o něco dál.“
Jako mladý architekt se Gehl zkraje 60. let proslavil uzavřením kodaňské ulice Strøget pro automobily - třída se tehdy se svými 1,1 kilometry stala nejdelší pěší zónou na světě. Principy svého přístupu k utváření městských prostranství formuloval Gehl v různých publikacích, z nichž byly do češtiny přeloženy Život mezi budovami, Nové městské prostory a především Města pro lidi. Dlouhodobé zkušenosti Gehl uplatňuje při výzkumu i ve své praxi, působil jako profesor na Dánské královské akademii výtvarných umění, založil poradenskou kancelář Gehl Architects.
„Jsem velmi rád, že zde můžeme Jana Gehla přivítat. Jeho činnost je velkou inspirací pro Kancelář veřejného prostoru IPR Praha, která se mnohé z jeho zásad tvorby veřejného prostoru snaží v Praze prosazovat,“ říká Ondřej Boháč pověřený řízením IPR.
Jan Gehl navštívil Prahu již v březnu 2016, kdy se jako přednášející účastnil mezinárodní konference Habitat. Zde se setkal s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, která ho oslovila ohledně možné spolupráce s Prahou. Jeho nynější návštěva souvisí s možnou spoluprací s českou metropolí, o které se aktuálně jedná.
„Jednou z podmínek toho, aby se v městském veřejném prostoru dařilo prosazovat změny k lepšímu, jsou dobře informovaní občané, kteří umí vyžadovat kvalitu,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská. „Jsem proto ráda, že v Praze nyní přednáší taková kapacita, jako je Jan Gehl.“
Přenáška, která se uskuteční v pondělí 17. října od 18.00 hodin v Betlémské kapli, je přístupná zdarma. Přednáška s titulem „Livable Cities for the 21st Century“ proběhne v anglickém jazyce s tlumočením.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články