Baťovský domek : Mizející prvky zlínské architektury

Zdroj
Galerie VI PER
Vložil
Tisková zpráva
08.02.2018 10:00
Praha

Ve čtvrtek 8. února 2018 se v 18:00 hodin v Galerii VI PER, Vítkova 2 uskuteční představení knihy Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury je věnována bydlení v rodinných domcích stavěných ve Zlíně obuvnickou firmou Baťa. Tento konkrétní výsek firemní ubytovací politiky, který se zejména v meziválečném období rozvíjel v mimořádně rychlém tempu a významně proměnil tvář města, představuje publikace z několika různých pohledů. Popisuje jejich architekturu, systém výstavby a zprostředkovává postupy podniku při přidělování domků zaměstnancům. Ukazuje, že bydlení v pronajatém moderním domě o ve své době vysokém obytném standardu s sebou neslo také specifický životní styl, záměrně formovaný koncernem. Součástí obrazové části knihy jsou nově pořízené autorské fotografie Libor Stavjanika, které zachycují stav několika zlínských rodinných domů dochovaných v původní, nepřestavěné podobě. Stavjaník ve většině případů zachytil domy těsně před jejich rekonstrukcí, a tím zdokumentoval dnes již neexistující stav.
Během večera promluví tři z autorek knihy – Barbora Vacková, Klára Eliášová a Jitka Ressová – o vývoji stavební typologie domů, o nárocích podniku na jejich obyvatele i o proměnách, které se během bezmála sta let udály v očekávání toho, co je kvalitní bydlení.
Bára Vacková je socioložka působící na Fakulta sociálních studií MU, zabývá se urbánní sociologií a sociologií bydlení.
Klara Eliasova je historička architektury a členka spolku PRAHA / Fórum pro architekturu a média, věnuje se architektuře průmyslových podniků a továrních měst.
Jitka Ressová je architektka, dlouhodobě se zabývá baťovským rodinným bydlením a možnostmi jeho současného využití, je členkou architektonické kanceláře Ellement, která také provozuje infopoint baťovského bydlení v baťovském jednodomku ve Zlíně.
Kniha a stejnojmenná dlouhodobá výstava v Infopointu je výstupem projektu NAKI II (Průmyslové město a jeho proměny ve 20. století: Kultura, identita a řád urbánní průmyslové společnosti na příkladu „ideálního města“ Zlína realizovaného) ve spolupráci Národní technické muzeum a Masarykova univerzita v Brně.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články