VERSUS ARCHITEKT v akademickém roce 2007/2008

Zdroj
Vložil
Tisková zpráva
07. 11. 07. 12:10
V letošním akademickém roce se budou opět konat setkání nad architekturou VERSUS ARCHITEKT. Po loňské řadě osmi večerů v prostorách Českého centra Praha, kde se setkalo na čtyři desítky hostů vztahujících se k architektuře, bude letos cyklus probíhat ve spolupráci s Domem umění města Brna a s laskavou podporou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Připravované večery, jejichž dramaturgii zajišťuje studio A1Architects, budou zaměřeny na problematiku veřejného prostoru - MĚSTO VERSUS ARCHITEKT.
Setkání se budou zabývat těmito a podobnými otázkami: Co to je veřejný prostor? Kdo je to veřejnost? Jak máme se společným prostorem nakládat a jak nikoliv? Komu náleží právo rozhodovat? Existují alternativy k našim městům a vesnicím? Co je to město a co je to krajina?

Témata brněnského cyklu budou následující:

1) PLÁNOVÁNÍ VERSUS ARCHITEKT (středa 21.11.07, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Plánovat, či neplánovat? Co to přesně znamená? Je vůbec ještě možné řídit uspořádání města? Jak a co má být cílem? Jaké jsou alternativy ke stávajícímu systému? Co je na něm dobře a co ne? Funguje to někde? Kde, jak a proč? Pokud plánovat, tak kdo by to měl dělat a kdo ne?

Hosté: Zdeňka Vydrová, Roman Koucký, Radek Kolařík, Petr Pelčák.

2) DOPRAVA VERSUS ARCHITEKT (neděle 20.02.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Je mobilita naše vítězství či prohra? Nese snadná mobilita náklady jež vyvolává? Pokud ne, kdo je nese? Je možné zacházet s auty alternativně? Směřujeme k americkému modelu? Lze ještě vytvářet smysluplné urbanistické formy a integrovat do nich současné dopravní nároky? Jaká je budoucnost dopravy? Kde se naše nároky zastaví?

3) URBANIZACE VERSUS ARCHITEKT (středa 05.03.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Jaké jsou vyhlídky našich měst a jejich okolí? Co hrozí a co nás nemine? Co je na tom dobrého a proč? Existují alternativy? Co dělá současné město s člověkem? Jak žít ve městě, jehož podobu jsem si nevybral? Mám šanci něco ovlivnit? Mají veliké koncepce smysl?

4) KRAJINA VERSUS ARCHITEKT (středa 16.04.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Existuje ještě krajina? Co to je a jak s ní zacházet? Čím je krajině město a městu krajina? Lze ji ochránit před urbanizací? Je to třeba? Lze krajinu vylepšit a lze ji poškodit? Na co se máme v souvislosti s ní ptát? Je krajina smrtelná?Kromě brněnského cyklu připravuje VERSUS ARCHITEKT na rok 2008 i dvojici pražských přednášek Japonského architekta Terunobu Fujimori. Kromě aktivní projekční praxe je Fujimori zároveň historikem architektury a od roku 1985 působí jako profesor a vedoucí ateliéru na University of Tokyo. V roce 2006 se mohli evropští architekti setkat s jeho tvorbou v rámci benátského Bienále architektury v japonském pavilónu, kde prezentoval svou tvorbu a teoretickou práci skupiny ROJO, jejímž je členem. Fujimori je v současnosti vedle Tadaa Anda, Kenga Kumy nebo Toya Ita přední osobností japonské architektonické scény. Poslední v angličtině vydanou publikací, která prezentuje jeho dílo společně s architekty Isozakim, Andem a Kumou, je kniha věnovaná současným realizacím čajových domů v Japonsku.

Vedle vlastní tvorby je osobnost architekta Fujimoriho velmi zajímavá z pohledu historie české architektury. Jako historik se zabýval vlivem architektů českého původu na japonskou modernu. Architekti Raymond, Letzel a Feuerstein jsou společně s Frank Lloyd Wrightem v Japonsku důležitými jmény a milníky ve vývoji místní architektury 1. poloviny 20. století.VERSUS ARCHITEKT je občanské sdružení, jehož ambicí je kombinovat mezioborové pohledy, pojmenovávat problémy a zasadit se o propagaci rozmanitých názorů v oblasti architektury skrze shromažďování mozaiky pohledů a osobitých postřehů jako podkladu pro zvýšení obecné informovanosti, otevřenou diskusi a přátelskou konfrontaci umožňující vzájemnou korekci. Na tomto základě pak organizátoři angažují přední kulturní osobnosti do diskuze o aktuálních tématech. Každý večer probíhá individuálně podle dohody, požadavků a počtu sezvaných hostů.

Z každého setkání VERSUS ARCHITEKT je pořizován separátně zvukový a audiovizuální záznam všech vystoupení a následné diskuze. Dále je pořízen textový souhrn samostatných příspěvků, z nichž některé zásadní jsou poskytnuty autory k publikování v přesném znění. Setkání probíhá za účasti publika, je vždy přenášeno živě na internetu prostřednictvím portálu www.archiweb.cz, a posléze jsou tyto záznamy zpřístupněny na oficiálních webových stránkách www.versusarchitekt.cz. Po oficiálním ukončení večera zůstávají prostory Domu Pánů z Kunštátu nadále otevřeny a setkání volně pokračuje v neformálním duchu.

Srdečně zveme odbornou i laickou veřejnost.
Vstup volný
0 komentářů
přidat komentář