Studenti studentům

Zdroj
FA ČVUT
Vložil
Tisková zpráva
03.03.2015 10:30

První přednáška cyklu Studenti studentům představí umění gotických stavitelů v nových formách

Na Fakultě architektury ČVUT v Praze začíná volný přednáškový cyklus STUDENTI STUDENTŮM, který odstartuje v pondělí 9. 3. 2015 prof. Dr. Phillippe Block z ETH Zürich přednáškou CONSTRUCTING NEW SHELLS: LEARNING FROM THE GOTHIC MASTER BUILDERS. Cyklus pořádá proděkan pro zahraniční vztahy FA ČVUT prof. Zdeněk Zavřel a v rámci formátu Pall Mall sami studenti vybírají témata a hosty. V průběhu letního semestru 2014/15 vystoupí celkem pět zahraničních tematicky různorodých přednášejících. Přednášky se budou konat vždy v pondělí od 18.30 hodin v sále GOČÁR, FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.

První téma – staticky informovaný koncepční návrh, grafická statika, vybral odborný asistent a doktorand doc. Miloše Floriána (atelier FLO|W) Ing. arch. Lukáš Kurilla: „S prof. Blockem jsem se setkal minulý rok během své stáže na Information Architecture na ETH Zürich. Konzultoval jsem s ním svojí PhD práci na téma Statická analýza pro architekty. A protože je moje téma staticky informovaného návrhu příbuzné výzkumu BLOCK Research Group, kterou profesor Block na ETH vede, později jsme se rozhodli společně zažádat o grant Sciex“. Grant Lukáši Kurillovi umožnil návrat na ETH Zürich, kde v současné době dokončuje svojí doktorskou práci.

Philippe Block je profesorem architektury a konstrukce na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu (ETH Zürich). Jeho práce se pohybuje na rozhraní architektury a statiky, ve svém výzkumu se prof. Block zaměřuje na metodu hledání tvaru, analýzu a výrobu zakřivených povrchů zděných konstrukcí. V praxi se prof. Block zabývá statickým posuzováním historických památek a návrhem unikátních, pouze tlačených konstrukcí. Spolupracuje s Zaha Hadid Architects, Herzog & de Meuron, Baumschlager Eberle nebo s dánsko-islandským umělcem Olafur Eliassonem a jeho práce byly vystaveny na Design trienále 2009 v New Yorku a na Bienále architektury 2012 v Benátkách.

Na ETH Zürich vede prof. Block výzkumnou skupinu BLOCK Research Group, jejíž specializací jsou metody statické optimalizace a „form-finding“, založené na grafické statice. Motem skupiny je "Learning from the past to design better future". Inspirace v historii a znovuobjevené znalosti, které mohou být využity pro návrh a stavbu jedinečných konstrukcí, budou hlavním tématem Blockovy březnové přednášky na FA ČVUT. Představí projekty samostatně stojících kamenných kleneb, realizace v rozvojových zemích, nebo příklady použití moderních konstrukčních metod pro návrh a realizaci tenkostěnných betonových skořepin.

Program:
  • Prof. Dr. Phillippe Block (ETH Zürich) - Constructing New Shells: Learning from the Gothic Master Builders, - 9. 3. 2015
  • Dr. Yeoryia Manolopoulou (The Bartlett School of Architecture) - Architektonický výzkum na Bartlett - 30. 3. 2015
  • Alexander Hagner (graupenraub) - Mies van der Rohe price 2014, sociální projekty v Rakousku - 13. 4. 2015
  • Prof. Manuel Couceiro (Faculdade de Arquitectura da Universidade de Lisboa) - Deskriptivní geometrie architekta - 20. 4. 2015
  • Prof. Dr.- Ing. Jörg Knieling M. A. (HafenCity Universität Hamburg) - Hafen City Hamburg -  11. 5. 2015
0 komentářů
přidat komentář

Související články