Přednáška Inaki Ábalos : Changing the high rise

Zdroj
KRUH
Vložil
Tisková zpráva
08.10.2008 08:30
Přednášky

Iñaki Ábalos Vázquez

Dovolujeme si Vás pozvat na první z cyklu přednášek španělských architektů

KRUH 2008 : Poučení ze Španělska

ve spolupráci s Meet Factory a Velvyslanectvím Španělského království

Inaki Ábalos (Ábalos & Herreros arquitectos)

Changing the high rise (Proměna výškových budov)

čtvrtek 09. 10. 08 19:30h

Meet Factory, Ke Sklárně 15, Praha 5 - Smíchov

Ateliér Ábalos & Herreros arquitectos založili v Madridu roku 1984 Inaki Ábalos Vázquez (* 1956) a Juan Herreros Guerra (* 1958). Inaki Ábalos přijede se svou kolegyní Renatou Sentkiewitz, se kterou pracuje v nově se rodícím samostatném ateliéru. Práci ateliéru Á & H představí přednáškou nazvanou „Changing the high rise“ (Proměna výškových budov).
Své úvahy o výškových budovách soustřeďují Á & H na správné porozumění velkému měřítku těchto budov jako možné cesty k znovuuchopení města. Při zapojení mrakodrapu do urbanistické struktury v samém centru města se může výšková stavba stát variací hybridní krajiny nového města naší představivosti.

Tento myšlenkový koncept demonstrují Á & H svými projekty, např.: bioklimatické multifunkční výškové stavby v Salburúa Fens, výškové stavby v Las Palmas, Tenerife (2001-2003), nebo Vitoria Gasteiz (2001-2005).
Zájem o výškové budovy potvrdili Á & H také knihou „Técnica y Arquitectura en la ciudad contemporánea“ 1992 a v jejím americkém vydání „Tower and office“ 2003.
Do svých projektů vnáší témata eko-monumentu: pobřežní ekologický park v Barceloně (2000-2004), moderní kompostárna a eko-museum v Pinto-Madrid (2001-2005), uměle vytvořená a přirozená příroda - koncept přírody v současném veřejném prostoru - pobřežní park Forum, Barcelona (2004), městská knihovna v Madridu (1995-2002). Z dalších např. urbanistická studie Sociopolis ve Valencii (2003), knihovna v Mexiku (2003), stanici metra v Malaze, (2003).

Obecně lze říci, že práce studia Ábalos a Herreros čerpají z neopragmatismu Rycharda Rorty, jako předpokladu nutné koncepční - ekologické recyklace nejen materiální, ale i názorové. Výchozím bodem je ne-funkcionalistický postoj a vymezení se vůči moderně. Ve svých projektech používají prostorová a organizační schémata, která ponechávají místo pro empatii, emoce i abstrakci. Rozpolcenost mezi rozumovou abstrakcí a citovému uchopení tématu je pro projekty typická. Velký důraz je kladený na spolupráci s výtvarnými umělci, která je obohacující o tvůrčí způsob nazírání věci.
Výrazným přínosem k architektonické diskusi je teoretická práce obou architektů, kterou ověřují svými realizacemi. K teoretickým otázkám patří i úvahy nad rolí architekta v současnosti, vnímanou především v dimenzích architekta jako tvůrce metody a systému a architektury jako disciplíny, jež má zodpovědnost a schopnost „dát tvar“ představám současné společnosti.

Iñaki Ábalos se věnuje architektonické praxi již od roku 1978. Působil jako hostující profesor na Columbia University (New York), Architectural Association (Londýn), EPFL (Lausanne), Princeton University (New Jersey) a Cornell University (Ithaca). Nyní je vedle Jeana Labatute a Kenza Tange profesorem na Harvard University.

vstupné 50,-Kč / simultánní tlumočení zajištěno (záloha za sluchátka 200,-Kč) /
publikace a trička Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Velvyslanectví Španělska Praha, Meet Factory Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Sipral, Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2, Architekt, Český rozhlas
info: www.kruh.info, http://meetfactory.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články