Martin Strakoš: Proč památkáři nerozumí nové architektuře a architekti historickému prostředí?

Antikvariát a klub Fiducia
Vložil
Tisková zpráva
07. 12. 2010 09:35
Antikvariát a klub Fiducia a Národní památkový ústav Ostrava vás zvou napřednášku:

Martin Strakoš: Proč památkáři nerozumí nové architektuře a architekti historickému prostředí?
9.12.2010 v 18:00 v antikvariátu a klubu Fiducia

Přednáška je součástí mediálního plánu Národního památkového ústavu „Nové ve starém. Současná architektura a historické město“. Památka na jedné a nová architektura na druhé straně. Obě strany – tedy památkáři a architekti – mají vlastní hodnotové systémy a řídí se svými pravidly, byť někteří architekti mohou být památkáři a někteří památkáři
se zase po čase vydávají na dráhu projektujících architektů. Jakým způsobem se navzájem památkáři a architekti posuzují? Jaké jsou výsledky nové architektury v historickém prostředí a jak se diskutuje o nejlepších a nejhorších případech vstupů nové architektury do historického města? Jaké jsou přístupy památkové péče ve vztahu k nové architektuře a architektů k historickému prostředí? Nejen na tyto otázky bude autor hledat odpovědi v komentáři k příkladům nové architektury v historické zástavbě. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním pracovištěm Ostrava.

Martin Strakoš (1972) - historik architektury a umění, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, nyní pracuje v ostravském pracovišti Národního památkového ústavu a přednáší na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Zabývá se 19. a 20. stoletím a současnou architektonickou tvorbou, uměním a památkovou péčí. Publikuje v odborných časopisech ERA 21, Stavba nebo v kulturním časopise Protimluv. Spolupracoval na publikacích o architektu Jiřím Krohovi (2007), o architektuře v bruselském stylu v rámci výstavy Bruselský sen (2008), o Slavných vilách Moravskoslezského kraje (2008). V loňském roce vydalo ostravské pracoviště Národního památkového ústavu autorovu publikaci Průvodce architekturou Ostravy.

Akce antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Statutární město Ostrava, Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj, Nadace české architektury, ČSOB, Nadace Via, manželé Feltlovi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články