Legendární dokumentární film "Torre David" v rámci reSITE

Zdroj
reSITE
Vložil
Tisková zpráva
13.05.2015 21:05
Českou premiéru filmu "Torre David" doprovodí dva krátké filmy "Mumbai: Maximum City Under Pressure" a "MK's Upstairs Shack", které vnikly v oceňovaném studiu Alfreda Brillembourga a Huberta Klumpnera z Urban-Think Tank (U-TT) se sídlem v Curychu a Caracasu.Filmy promítne pražské kino Světozor 18. června ve 20:30, vstupenky pro veřejnost budou v předprodeji na pokladně kina. Po filmu se k jeho tvůrci Brillembourgovi připojí světově proslulý architekt a urbanista z New Yorku Michael Sorkin. Následnou společnou diskuzi o filmech bude moderovat Helena Doudová, spolukurátorka výstavy Baugruppe, která na jaře proběhla v pražské galerii Kvalitář. 

Svým způsobem se třetí nejvyšší budova Venezuely staví už více než dvacet jedna let. Budova Torre David (původně nazývaná Centro Financiero Confinanzas) má ohromujících 45 podlaží a nachází se v samotném srdci původní obchodní čtvrti Caracasu. Je nepravděpodobné, že by se stavbu podařilo někdy dokončit - rozhodně ne v běžné podobě. Poté co její developer David Brillembourg v roce 1993 zemřel a finanční skupina, která podporovala výstavbu, se kvůli venezuelské bankovní krizi v roce 1994 rozpadla, zůstala věž opuštěná a stala se magnetem pro squattery.

Od té doby slouží jako neustále měnící se domov pro více než 750 rodin, které tvoří samoorganizující se komunitu v objektu, kterému se říká vertikální slum. Tato komunita ustála nejrozličnější mocné vlivy, které ji obklopují a zasahují do jejího života. Její členové dokázali svou vynalézavostí a odhodláním udělat z ruiny domov, i když jen nejistý a hraniční. Film "Torre David" dává k úvahám možnosti, jak vytvářet a rozvíjet nové typy sdílených městských komunit.

"Torre David" je výsledkem filmové spolupráce vedoucích studia U-TT Alfreda Brillembourga a Huberta Klumpnera, kteří společně se členy U-TT Chair z fakulty architektury na ETH v Curychu strávili rok zkoumáním fyzické a sociální organizace tohoto osídlení v znovuobydlené ruině. S podporou Schindler Group se U-TT Chair také zaměřil na inovativní designová řešení pro nové modely vertikální mobility.

Jejich výzkum vyústil v knihu Torre David: Informal Vertical Communities, která byla deníkem Financial Times prohlášena za jednu z nejlepších knih roku 2012. V témže roce získala navazující výstava "Torre David/Gran Horizonte" na 13. mezinárodní architektonické výstavě - Benátské bienále - ocenění Zlat lev za nejlepší výstavu.

Nyní U-TT přináší tento příběh i českému publiku ve svém bezprecedentním filmovém portrétu života uvnitř věže. Brillembourg a Klumpner povolávají do zbraně své kolegy architekty, aby vnímali zkoumání neformálních osídlení po celém světě jako potenciál pro inovace a experimenty, s cílem dát design do služeb spravedlivější a udržitelnější budoucnosti.

Filmy jsou součástí programu pro veřejnost v rámci čtvrtého ročníku festivalu a konference reSITE. Dvoudenní mezinárodní konference proběhne v budově Forum Karlin od 18. do 19. června.

VÍCE INFORMACÍ O TORRE DAVID NALEZNETE:
Diskuze o Torre David: www.torredavid.com; http://www.u-tt.com
0 komentářů
přidat komentář