Konference ModulARCH nabídne přehlídku současné modulární architektury u nás i ve světě

Vložil
Tisková zpráva
09.04.2015 18:35
Praha, 3. dubna 2015Chcete se seznámit s aktuálními trendy v modulární architektuře? Konference představuje vrchol festivalu ModulARCH. Příznivci modulární architektury se zde mimo jiné seznámí s českými i zahraničními realizacemi i tvorbou uznávaného španělského studia H-Arquitectes nebo chilského architekta Sebastiana Irarrazavala. Ten bude také vedoucím navazujícího workshopu, který se bude věnovat problematickým místům v Brně a jejich možnému oživení v duchu modulární výstavby.

Konference

V jednotlivých blocích konference se budete moci seznámit s možnostmi oživení a řešení veřejných prostor, představí se i český pavilon EXPO 2015 a poznáte světově uznávané modulární architekty a jejich projekty. Zlatým hřebem festivalu se stane přednáška chilského architekta Sebastiana Irarrazavala, který je svými nejen modulárními domy známý po celém světě.
Registrace na konferenci a bližší informace na stránkách www.modularch.cz.


Konference se bude konat 23. 4. 2015 v sálu A konferenčního paláce brněnského výstaviště.

PROGRAM

Dopolední blok: 10:00 – 13:20

I. blok: modulární architektura v kontextu veřejného prostoru
Jakým způsobem vytvářet architekturu ve veřejném prostoru? Jaké je jeho vhodné využití? Mají smysl krátkodobé akce k jeho oživení? Veřejný prostor je v současnosti velmi skloňovaný termín. Formou krátkého představení konkrétních akcí a diskuze s jejich organizátory přiblížíme možné formy, vhodné příklady i obtíže, které mohou vzniknout.
     Matěj Hollan – náměstek primátora Brna
     Jiří Mareš - fakulta designu a umění Plzeň, k světu-
     Jiří Sulženko – Plzeň 2015, Street for art
     Jan Press – Moravská galerie
     Josef Kocourek – Design week Zlín

II. blok: EXPO 2015 jako příklad současných možností modulární architektury
Seznámení se s průběhem návrhu, výroby a způsobu vývoje modulární stavby na aktuálním oceňovaném projektu. Představení problematických a klíčových momentů v návrhu, způsobu práce s modulární architekturou a představení jejích výhod a rizik.
     Stanislav Martinec (KOMA MODULAR) - modulární architektura v současnosti
     Michal Krištof, Ondřej Chybík (Chybík&Kristof Associated Architects)
     Pavel Hrůza – zastoupení CZ EXPO 2015
     Ladislav Slámečka (KOMA MODULAR) – logistika výstavby českého pavilonu EXPO

diskuze

coffee break: 13:20 - 14:00

odpolední blok: 14:00-16:30 –

III. Blok: modulární architektura v sociálním kontextu
Modulární systémy mají v různých zemích dlouhodobou tradici. Moduly jsou používány k různým typologiím budov, pro krátkodobé situace i jako plnohodnotný stavební systém. Jednou z nich jsou i rozličné stavby pro sociální účely – studentské bydlení, komunitní centra či krizové bydlení. Představí se tak evropské a světové modulární realizace s tímto charakterem.
     Slavomíra Ferenčuhová (MUNI) - urbánní antropolog / sociolog
     Martina Konecká (KOMA Space) /Rakousko- krizové bydlení
     Radko Květ, Radek Sládeček – komunitní centrum Hvězdička
     Christian Bois (Carrer Bleu) / Francie – výstavba modulárních domů ve Francii
     Patrick Wauhaus (Jan Snel) / Belgie - asociace modulárních staveb, bydlení pro mentálně postižené
     Xavier Ros Majo (H-Aquitectes) / Španělsko – modulární architektura ve Španělsku, studentské bydlení

diskuze

coffee break: 16:30-17:00

Přednáška zahraniční hvězdy festivalu: 17:00-18:00
     Sebastian Irarrazaval (Sebastian Irarrazaval Architects) /Chile

Workshop

Účastníky workshopu mohou být studenti architektury a stavitelství a mladí architekti do 5 let po absolvování. Hlavními lektory workshopu budou Sebastian Irarrazaval a Ximena Garcia Huidobro. Téma workshopu zní: Modulární věž pro Brno. Cílem workshopu bude analýza vhodných řešení s využitím modulární architektury a návrh na oživení konkrétních lokalit v Brně.

Workshop bude probíhat ve dnech 24. – 25. 4. 2015 na půdě Moravské galerie v Brně.

Sebastian Irarrazaval spolu s dalšími kolegy vedl již řadu úspěšných workshopů v Chile a také v italských Benátkách. Tématem studentských návrhů byl projekt modulárních studentských kolejí na Katolické univerzitě v Chile, benátský workshop pak nesl název „10K - nejdelší ucelená stavba na světe“. Úkolem bylo s pomocí modulů navrhnout 10 km dlouhou multifunkční budovu v Porto Marghera, která by představovala první krok modernizace této oblasti.

Právě konference ModulARCH a navazující workshop mají za cíl co nejlépe přiblížit svým účastníkům šíři možností uplatnění modulární architektury v různých oblastech.

Festival ModulARCH

V rámci festivalu se představí různorodé podoby současné modulární architektury a festival by měl poukázat na přednosti i negativa soudobého modulárního stavění. Jeho cílem je vyvolat diskuzi nad podobami a možnostmi modulární architektury v kontextu využití veřejného prostoru a ve společnosti rezonujících sociálních témat jako je bydlení, školství nebo řešení krizových situací - v současnosti nejčastěji řešených témat a zadání modulární architektury.

Podrobnější informace o festivalu ModulARCH včetně registračního formuláře na konferenci i workshop najdete na stránkách: www.modularch.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články