Znojmo chce prohlásit klášter v Louce za národní kulturní památku

Vložil
ČTK
18.03.2015 18:35
Znojmo

Znojmo - Znojmo požádá o prohlášení kláštera v Louce za národní kulturní památku, shodli se radní. Rozhodne o tom ministerstvo kultury. Pokud by souhlasilo, bude mít město lepší pozici pro získávání dotace na opravu historické budovy, uvedl v tiskové zprávě starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).
    "Vícezdrojové financování oprav je nezbytné a snáz bychom žádali o dotace z národních i evropských programů," řekl Gabrhel. Někdejší premonstrátský klášter je jednou ze znojemských dominant, je však značně zanedbaný. Město se snaží velký areál, který získalo před pěti lety bezúplatně od státu, postupně opravovat. Zpravidla však jde o řešení havarijních stavů. "Bylo by možné zde pořádat různé kulturní akce, stejně tak může přitáhnout turisty," uvedl Gabrhel.
    Kompletní rekonstrukce se dříve dočkala bývalá jízdárna, kde by měl na podzim vzniknout soukromý penzion, funkční je také kostel. Část areálu využívá vinařská firma Znovín Znojmo.
    Klášter vznikl už v době raného středověku, kdy jej založil v roce 1190 český kníže Konrád II. Ota s matkou Marií. Během husitských válek jej vyplenila vojska, mohutné přestavby se dočkal v 18. století, nestihla se však dokončit. Klášter byl zrušen v roce 1784 reformou císaře Josefa II. Poté tam fungovala továrna na zpracování tabáku, vojenská akademie a pak až do roku 1993 sloužil jako kasárna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články