Zeman chce vrátit projekt Kaplického knihovny na Letnou

Vložil
ČTK
09.06.2014 20:30
Liberec

Liberec - Prezident Miloš Zeman chce vrátit nerealizovaný projekt knihovny Jana Kaplického na pražskou letnou. Řekl to na dnešním setkání s občany při návštěvě v Liberci.
    "Je mi líto, že se nepostavila. Pokusím se přimluvit, aby se vrátil tento projekt tam, kam patří, to znamená na Letnou," řekl lidem na hlavním libereckém náměstí. "I když prezident nemá příliš velké kompetence, může si ale povolávat ministry, chodit do parlamentu, chodit na zasedání vlády a otravovat tak dlouho, až se mu nakonec někdy, ne vždy, vyhoví," poznamenal Zeman.
    Nová budova Národní knihovny v Praze na Letné měla být první významnou stavbou uznávaného britského architekta českého původu Jana Kaplického v jeho staré vlasti. Takzvaný blob zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, nikdy se však nerealizoval. Okolo ambiciózního návrhu se rozpoutala bouřlivá diskuse, která postupně dostala politický rozměr. Proti stavbě se postavil tehdejší prezident Václav Klaus i další pražští politici hlavně z ODS.
    To Zeman, jak dnes přiznal, je zastáncem Kaplického knihovny. Oceňuje i další moderní stavby. Za jednu z nejkrásnějších moderních staveb označil Zeman liberecký hotel a vysílač Ještěd, který chce kraj prosadit na seznam kulturních památek UNESCO. Podle Zemana si takové stavby ochranu zaslouží. "S panem ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) jsme několikrát diskutovali o tom, že by bylo za potřebí chránit opravdu moderní a krásné stavby stejně, jako rozpadávající se hrady a zámky," dodal.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Jak povznásející okamzik, ...
Mirko Baum
13.06.14 02:12
návrat...
Zdeněk Skála
15.06.14 02:02
velké věci si žádají
Tomáš Vích
15.06.14 10:20
...
Ondřej Císler
15.06.14 11:00
zobrazit všechny komentáře