Zastupitelé Uherského Hradiště opět projednají převod věznice

Vložil
ČTK
11.05.2010 09:00
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Zastupitelé Uherského Hradiště budou ve středu opět projednávat varianty získání objektu bývalé věznice. Zvažovat budou možnost bezúplatného převodu do vlastnictví města z důvodu veřejného zájmu, předložení zvláštního zákona po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny a také možnou koupi věznice za 16,5 milionu korun. ČTK to řekl starosta města Libor Karásek (ODS).

    Uherské Hradiště usiluje o převod věznice léta. Naposledy před měsícem nebyl schválen zákon předložený uherskohradišťskými poslanci o bezúplatném převodu chátrajícího objektu do majetku města. Ve hře tak je stále nabídka na odkup věznice za 16,5 milionu Kč, kterou v březnu přivezla na Slovácko ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Radnice by zaplatila polovinu při podpisu kupní smlouvy a zbytek v pravidelných splátkách po dobu pěti let.
    Podle znaleckého posudku je hodnota věznice 35 milionů korun. Ze zákona je převod možný pouze za takto určenou cenu. Ministerstvo financí by proto muselo takovému převodu udělit výjimku. V minulosti už tato snaha jednou ztroskotala. Podle Karáska by město v případě koupě objektu nemuselo platit celou částku ze svých zdrojů. Uherskohradišťská Nadace Děti-kultura-sport prý starostovi ústně nabídla pro tyto účely dotaci osm milionů korun.
    Město může také s ministerstvem jednat o bezplatném převodu budovy z důvodu veřejného zájmu. Karásek však upozornil, že v takovém případě by mělo omezené možnosti využití objektu. Stát vymezuje veřejný zájem jako obecně prospěšné aktivity, jako jsou například kultura, školství a sociální oblast. "Omezilo by to komerční nakládání s majetkem, což nepřipadá v úvahu. Bez toho to nejde zaplatit," zmínil starosta stamilionové náklady na opravu věznice.
    Město v 90. letech bývalou věznici převedlo na ministerstvo spravedlnosti. Jenže plány na přestavbu budovy na vazební věznici s okresním soudem a státním zastupitelstvím, které by si vyžádaly stamilionové náklady, vzaly kvůli nedostatku peněz za své. Město se neúspěšně snažilo o zpětný bezúplatný převod, stejně dopadl i pokus o odkoupení objektu za 16,5 milionu korun. Zastupitelé tak loni na podzim přijali dosud platné usnesení, podle něhož město hodlá získat budovu jen bezúplatně.
    Věznice byla postavena na konci 19. století, od roku 1962 je prázdná a postupně chátrá. V případě, že se městu podaří objekt získat, hodlá zde společně se Zlínským krajem zřídit muzeum totality. Část prostor by mohla sloužit také školství, větší část pak ke komerčním účelům.
0 komentářů
přidat komentář

Související články