Zámek v Herálci se do roku 2011 změní v hotel

Vložil
ČTK
30.03.2009 10:45
Brno

Herálec (Havlíčkobrodsko) - Zámek v Herálci na Havlíčkobrodsku bude přeměněn v hotel s relaxačním a sportovním centrem. Rekonstrukce historického objektu začala v tomto měsíci a potrvá do dubna 2011, bude stát přes 126 milionů korun. Investorská firma Malý zámeček získala na tento projekt dotaci z evropského fondu pro regionální rozvoj. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes ČTK dostala.
    Po dokončení oprav zámek nabídne 20 pokojů pro hosty, kongresové a společenské prostory. Nebude chybět restaurace, relaxační a sportovní centrum s bazénem, fitness, saunami, tenisovým kurtem a golfovým trenažérem, popsala záměr jednatelka investorské společnosti Alexandra Kasperová.
    Obecní úřad v Herálci projekt vítá. "Určitě jsme rádi. Je to památka Herálce a je jenom k užitku, když do ní někdo investuje," řekl starosta Jiří Ulrich. Obec, v níž žije kolem 1100 obyvatel, by se podle něj o tak rozsáhlý areál starat nemohla.
    Trojkřídlý patrový zámek má dvě nárožní válcové věže s cimbuřím a vikýři. V prvním patře se nachází bývalá kaple s  malbami a štuky z doby kolem roku 1750. Zámek je obklopen anglickým parkem, za nímž stojí barokní hospodářské budovy. Rekonstrukci areálu provede jihlavská stavební společnost PSJ.
    Zámek byl pravděpodobně postaven počátkem 17. století, přestavba v novogotickém stylu byla provedena v polovině 19. století. Do konce druhé světové války nemovitosti patřily německé rodině. Po válce byly znárodněny, v zámku pak sídlila i internátní zvláštní škola. Předposledním vlastníkem areálu byl kraj Vysočina, který zámek po několika letech prodal v  dražbě. Společnost Malý zámeček památku vlastní od roku 2005. Zatím se postarala o kompletní opravy střechy a revitalizaci parku.

Související články