Zájem o nové bydlení se příští rok dle odborníků nezmění

Vložil
ČTK
10.12.2007 16:30
Praha

Praha - Poptávka po nových bytech se kvůli zvýšené sazbě DPH od nového roku příliš nezmění. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK provedla mezi odborníky na realitní trh. Varování před útlumem zájmu o nové bydlení dnes v  deníku E15 vyjádřil Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.
    "Po stavebních dostizích dojde příští rok v rezidenčním bydlení k poklesu rozestavěných i dokončených bytů," míní Fajkus. Poukazuje na možnou paralelu s  koncem k 90. let, kdy nastal útlum realitního trhu po přijetí takzvaných balíčků úsporných opatření. K ochladnutí realitního trhu by mohl přispět také předpokládaný pokles zájmu o nové hypotéky a nižší příliv zahraničních investic.
    "Máte to podobné, jako když se zvýší cena chleba nebo másla. Lidi potřebují bydlet a ani čtyřprocentní nárůst DPH je nemůže zásadně ovlivnit," řekl ČTK Radim Koliba ze společnosti Hot Reality. Výraznou změnu zájmu o nové byty v důsledku zvýšených sazeb DPH neočekává ani Petr Illetško z AAAbyty nebo Ondřej Diblík ze společnosti Lexxus. Jestliže poptávka přechodně poklesne, bude to podle Zdeňka Macháčka z Mexx Reality spíše souviset se zvyšující se inflací, než pouze s DPH.
    U takzvaného sociálního bydlení očekává útlum poptávky v prvním pololetí příštího roku Martina Huclová z Metrostavu. Zároveň však dodala, že později lze očekávat návrat zájmu o nové byty k původnímu stavu.
    "Klienti, kteří chtěli byty koupit cíleně za nižší sazbu DPH, tak sice učinili ke konci letošního roku, nicméně poptávku v následujícím roce by to nemělo výrazně ovlivnit. První dva měsíce v novém roce z hlediska prodeje bytů tradičně patří mezi ty slabší, a protože rozhodování o koupi bytu probíhají obvykle na konci kalendářního roku, očekáváme pokles pouze v tomto smyslu," řekl ČTK Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.
    Vladimír Toman z Orco Group očekává, že se ještě více zúží nabídka bytů, které nebudou spadat do kategorie takzvaného sociálního bydlení. Již dnes tvoří podle odborníků tyto byty na trhu výraznou menšinu.
    Do snížené sazby DPH, která však v souvislosti se schválenou vládní reformou vzroste od ledna 2008 z pěti procent na devět, bude nadále spadat takzvané sociální bydlení. Do této definice se vejde většina bytů i domů v Česku. Do této sazby budou patřit rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se bude vztahovat 19procentní sazba DPH.
0 komentářů
přidat komentář