Zájem o nízkoenergetické domy i přes krizi roste

Vložil
ČTK
07.06.2009 14:40
Praha

Praha - Poptávka po nízkoenergetických a pasivních domech od minulého roku i přes ekonomickou krizi a propad trhu s realitami roste. Důvodem jsou zvyšující se ceny energií, a s tím spojená snaha lidí více na těchto výdajích v dlouhodobém horizontu šetřit. Shodují se na tom firmy, které se na výstavbu energeticky úsporných budov specializují.
    "Je mnohem výhodnější investovat do stavby více peněz a mít doživotně výrazně menší provozní náklady. Pokud se na návrhu budovy podílí i odborníci na energetiku, lze docílit výrazného snížení provozních nákladů při relativně malém nárůstu investičních nákladů," vysvětlil Jan Truxa ze společnosti a poradenského centra EkoWATT.
    Vyšší zájem o energeticky úsporné budovy potvrzuje i majitel specializované firmy Eduard Babor. "Dříve byla poptávka po domech bez ohledu na energetickou náročnost. Nyní evidujeme poptávku pouze po nízkoenergetických nebo pasivních domech," uvedl Babor.
    Energeticky soběstačná stavba má na střeše fotovoltaickou elektrárnu, která na základě tzv. fotovoltaického jevu přeměňuje sluneční svit na elektrickou energii. Tento zdroj energie vyrábí elektřinu, již uživatel domu potom prodává za dotovanou, výkupní cenu 11,90 Kč/kWh, a naopak za energii, kterou v domě spotřebovává, zaplatí 3,50 Kč/kWh. Výkupní cena je pak na základě vyhlášky z roku 2007 garantována po dobu 20 let.
    Na úspory energií a využití obnovitelných zdrojů v rodinných a bytových domech je zaměřen také program Zelená úsporám, který začal 22. dubna. Můžou se do něj zapojit fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty a případně další právnické osoby. Určen je na zateplení budov, novou výstavbu v pasivním energetickém standardu a obnovitelné zdroje pro vytápění a přípravu teplé vody. V příštích čtyřech letech má nabídnout dotaci až pro 250.000 domácností.
0 komentářů
přidat komentář