Zahrada Černínského paláce láká od 1. května k procházce

Vložil
ČTK
28.04.2012 13:25
Praha

foto: JIndřich Rambousek (MZV)
Praha - I letos bude od května do října každou neděli otevřena zahrada Černínského paláce, kde sídlí ministerstvo zahraničí. Možnost ji vidět budou mít lidé také o státních svátcích, informuje ministerstvo na svém webu.
     Zahrada, která přiléhá k paláci, bude od příštího úterý v uvedené dny otevřena od 10:00 do 17:00 hod. Za procházku zahradou vytvořenou ve francouzském a anglickém stylu se neplatí. Je možné přijít i s fotoaparátem, do zahrady však nesmějí psi.
     Zahrada byla o  nedělích v hlavní sezoně přístupná už minulý rok. Předtím to bylo pouze o  státních svátcích. Dvouúrovňová "diplomatická" zahrada u Černínského paláce má terasu, bazének, kašnu a pavilon. Je umístěna v severní části areálu paláce a má rozlohu necelých dvou hektarů. S její stavbou se začalo roku 1693.
     Zahradnímu průčelí dominují v přízemí střední části dvě sally terreny, tedy otevřené palácové haly. V polovině 19. století, kdy palác sloužil jako kasárna, se ze zahrady se stal dvůr plný stájí a pavilon sloužil jako kovárna. K  obnově zahrady stát přistoupil za první republiky, současná podoba je výsledkem generální rehabilitace na sklonku minulého století.
     Své zahrady, dokonce celý komplex, má také nedaleký Pražský hrad. Zahradou se pyšní též Senát a na Malé Straně lze nalézt Vrtbovskou zahradu. Pro procházky a odpočinek je vyhledávaný také park na kopci Petřín.
0 komentářů
přidat komentář