Výstavba justičního paláce v Pardubicích se odkládá na neurčito

Vložil
ČTK
21.10.2008 14:00
Pardubice

Pardubice - Výstavba justičního paláce v Pardubicích se kvůli nedostatku peněz ministerstva spravedlnosti odkládá na neurčito. Nejisté je také získání potřebných pozemků, na nichž by budova měla stát a které měly společně vykoupit Pardubický kraj a magistrát. Pomoci by mohlo zapojení soukromého investora, řekl ČTK mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.

    Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil před časem uvedl, že kvůli prodražené stavbě justičního areálu v Brně se v tomto volebním období sehnat peníze na šest nových krajských soudů, mimo jiné v Pardubicích nebo Karlových Varech, nepodaří. "Berme to tak, že peníze v současné době v rozpočtu nejsou, takže stavba je v podstatě v nedohlednu," uvedl Strnad.
    Podle něj by teoreticky mohl justiční palác v Pardubicích postavit soukromý investor formou takzvaného PPP projektu, v němž se spojí jako partneři privátní a veřejný sektor. "Uvažovalo se o tom. Soukromá firma by vystavěla areál a stát by si jej na určitou dobu pronajal a splácel jej formou nájmu," řekl Strnad.
    Pardubický kraj a magistrát se zavázaly, že pro výstavbu justičního paláce vykoupí pozemky v ulici Na Spravedlnosti, kde by budova měla vyrůst. Za ně by protihodnotou získaly od státu směnou pozemky v ulici U Stadionu, na které stojí zchátralé torzo sportovní haly, těch se však soudně domáhá Český svaz tělesné výchovy. Podle Strnada ani vlastník parcel Na Spravedlnosti nechce svůj majetek prodat, případně by se rád zapojil do PPP projektu.
    Vedení Pardubického kraje se ještě v srpnu domnívalo, že ministerstvo spravedlnosti by mohlo v září začít se zhotovením projektové dokumentace a že stavba by mohla být dokončena do roku 2012. "Zpracování projektu by stát mohl zadat i nyní, není zase tak finančně náročný," řekl ČTK první náměstek hejtmana Roman Línek. Strnad to však považuje za nemožné, neboť vlastnictví potřebných pozemků není dořešeno.
    V plánovaném justičním paláci za 600 milionů korun by měly najít místo čtyři instituce - krajský a okresní soud a krajské a okresní státní zastupitelství. Pobočka krajského soudu, která je v Pardubicích od roku 2003, dosud sídlí v pronajaté budově.
0 komentářů
přidat komentář

Související články