Vláda rozhodne o české účasti na Expu v Itálii až na podzim

Vložil
ČTK
10.06.2011 16:00
Praha

Praha - Rozhodnutí o české účasti na další světové výstavě Expo 2015 v Itálii se oddaluje a padne zřejmě až na podzim, předpokládá ministerstvo zahraničí. Nyní připravuje materiál pro vládu, která by se přítomností země na kulturní olympiádě národů mohla zabývat v říjnu nebo v listopadu, uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí. Podle něj ale přesný termín není určen.
     Původně se předpokládalo, že odpověď na italské pozvání by mohla být jasná do tohoto měsíce. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) v  únoru uvedl, že by byl rád, aby Česko na Expu 2015 nechybělo.
     Budoucí výstava v Miláně bude mít heslo "Nakrmit planetu, energie pro život". Italové do Prahy poslali pozvánku v lednu. "Koncepce naší případné účasti se bude zřejmě odvíjet od základního tématu," řekl již dříve mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
     Minulé Expo 2010 v čínské Šnaghaji bylo pro Českou republiku úspěšné. Český pavilon plný designových prvků patřil během půlroční výstavy mezi nejnavštěvovanější. Budova v bílém opláštění posetá puky a její neotřelé vnitřní technologické zážitky dostaly několik cen.
     Dosud není jasné, kolik by vláda vyčlenila na prezentaci v Itálii. "Předběžné odhady na základě zkušeností s předešlými účastmi na Expo hovoří o zhruba 300 milionech korun," předpokládá Kolář.
     Šanghajská akce stála český stát kolem půl miliardy, podle informací ČTK se kanceláři pro českou účast podařilo ušetřit 30,3 milionu a z  komerční činnosti pak získala další příjmy ve výši 61 milionů korun. Za prostor pro reklamu pro Českou republiku, kterou přinesly mediální výstupy a čínské zpravodajství o českém kulturním stánku, by země musela čínským médiím podle odhadů normálně zaplatit kolem 235 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články