Ve Žďáru nad Sázavou vrcholí opravy dvou církevních památek

Vložil
ČTK
27.02.2008 12:50
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou - Ve Žďáru nad Sázavou vrcholí opravy dvou významných církevních památek - kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie v zámeckém areálu. Z interiéru prvního z nich by mělo zmizet lešení do konce března, ve druhém se bude stavět po 13. dubnu. Mariánský kostel bude na zhruba čtvrt roku zcela uzavřen a bohoslužby se nejspíše budou konat na Zelené hoře, řekla ČTK místostarostka Dagmar Zvěřinová.
"Termín pro demontáž lešení je do konce března, do té doby musejí být odstraněny všechny eventuální závady na řemeslných pracích," uvedl správce památky, jež byla v roce 1994 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, Karel Straka. Než zmizí lešení, bude pod klenbu vrácen dominantní symbol kostela - dřevěný reliéf jazyka svatého Jana Nepomuckého. Nalezení údajného Janova jazyka se za opata Václava Vejmluvy stalo rozhodujícím impulzem ke stavbě kostela.
Oprava jeho interiérů začala v roce 2002 poté, co stát do záchrany okolních ambitů investoval na 60 milionů korun. Řemeslníci v kostele mimo jiné opravili historickou dlažbu, zrenovovali dveře a zrestaurovali krovy a štukovou výzdobu. Zatímco v roce 2006 stát na opravu vyčlenil necelý milion, loni díky poslanecké intervenci přišel na obnovu památky desetinásobek. Letos Památkový ústav zatím neví, kolik peněz na opravy dostane. Pokračovat se bude třeba v restaurování vnitřního vybavení.
Od začátku letošní turistické sezony by měl být podle místostarostky Zvěřinové kostel osvícen i zevnitř, přes okna. Město by také chtělo získat evropské peníze na dokončení úprav okolní zeleně.
V konventním, dnes farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v  zámeckém areálu se bude podle faráře Vladimíra Záleského sloužit poslední mše 13. dubna a potom se začne stavět lešení. Hlavní loď čeká malování. Obnova kostela začala v roce 2004, kdy ho stát spolu s farou po 50 letech navrátil církvi. Chrámu se vrací barokní podoba, kterou mu v roce 1712 vtiskl stavitel Jan Blažej Santini-Aichl. Loni byla při opravách v presbytáři objevena unikátní nástěnná malba ze 14. století znázorňující zakladatelský akt kláštera. Návštěvníci si ho budou moci prohlédnout nejdříve v červenci.


J. B. Santini - Aichel: Život a dílo
Mojmír Horyna
Karlinum, 1998
490 stran, vázaná vazba, 3010gr., česky
Běžná cena: 1 450 Kč
Naše cena: 1 300 Kč (doba expedice: do 7 dnů)
0 komentářů
přidat komentář

Související články