Ve Vysokém Mýtě musí znovu vybrat firmu na stavbu domova důchodců

Vložil
ČTK
03.01.2009 11:00
Pardubice

Brno/Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Radnice ve Vysokém Mýtě bude muset znovu vybrat firmu, která postaví domov důchodců. Stavba domova, který měl pomoci řešit nedostatek míst pro seniory v Pardubickém kraji, by se tak mohla opozdit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) našel v tendru k zakázce za téměř 80 milionů korun několik chyb, řekl dnes ČTK Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS.

    Město mohlo podle úřadu svým jednáním zvýhodnit některé uchazeče o zakázku. Protože ještě nepodepsalo smlouvu s vítězem tendru, vyhnulo se pokutě. Verdikt antimonopolního úřadu ale zatím není pravomocný, a město se tak může odvolat.
    Radnice tuto možnost nevyužije. "Vypíšeme novou soutěž. Sice se zdržíme, ale stavbu musíme kvůli čerpání dotací dokončit do konce roku 2010, a to bude zvládnutelné," řekl ČTK starosta Mýta Martin Krejza. Výhrady ÚOHS považuje částečně za oprávněné, jiné za diskutabilní.
    V Pardubickém kraji je míst v domovech důchodců nedostatek. V regionu funguje 14 zařízení, poptávka převyšuje nabídku přibližně dvakrát. Například Pardubice by potřebovaly rozšířit kapacitu svých zařízení o 100 lůžek. Stejně velký domov plánuje vybudovat právě i Vysoké Mýto.
    Tendr na stavební firmu ale zadalo špatně. Požadovalo třeba, aby si dodavatel zajistil od svých subdodavatelů záruku včasného dokončení prací, a mělo i další podmínky, které nekorespondují se zákonem o veřejných zakázkách.
    Stavební zakázky jsou v případě měst a obcí jednou z nejčastějších skupin, kterou ÚOHS kontroluje. Města musejí vypisovat řádná výběrová řízení v případě, že hodnota zakázky na výstavbu překročí hranici šest milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář