Ve Staroměstské mostecké věži byla otevřena prodejna vín

Vložil
ČTK
15.12.2010 17:10
Praha

Praha - V pražské Staroměstské mostecké věži jsou nově otevřeny unikátní gotické sklepní prostory. Místnost, která pochází ze sedmdesátých let 14. století, tedy z doby stavby Karlova mostu, si mohou lidé prohlédnout zdarma. Umístněna v nich bude pokladna pro návštěvníky věže, prodávat se tam také budou vína z vinic, které založil Karel IV. Novinářům to dnes řekl majitel firmy ABL Matěj Bárta. ABL spravuje sedm pražských památek, které patří městu.
    Podzemní klenutá místnost byla podle Zdeňka Chudárka z Národního památkového ústavu zdevastována v osmdesátých letech 20. století. Vybudovány v ní tehdy byly záchody s jímkou, kvůli betonovým podlahám a cementovým omítkám byl prostor velmi vlhký.
    Při rekonstrukci památkáři objevily v části klenby otisky původního prkenného bednění. To v minulosti pokrývalo i zbytek klenby, bylo ale odstraněno při úpravách v osmdesátých letech.
    Správci chtějí prostory využít jako pokladnu, ale také jako stylovou prodejnu vín. Návštěvníci si budou moci odnést pouze vína z vinic založených Karlem IV. Zatím budou k dispozici vína z trojských vinic svaté Kláry a Salapka a z Karlštejna.
    ABL spravuje Staroměstskou mosteckou věž společně s dalšími šesti památkami od loňského srpna. Ročně Praze za pronájem platí 55 milionů korun, navíc se firma zavázala k investicím do objektů ve výši pěti milionů. Zpřístupnění suterénu věže, které stálo asi milion korun, je jednou z investic.
    Společnost chce také do konce jara zrekonstruovat historické krovy ze 14. století, které jsou nyní veřejnosti nepřístupné.
    Správu památek firmou ABL dlouhodobě kritizují někteří odborníci. Nelíbí se jim, že společnost byla založena jako bezpečnostní agentura a se správou historických objektů tak nemá zkušenosti. Kritizovali také spojení s ministrem dopravy Vítem Bártou (Věci veřejné), který agenturu založil a do léta i  vlastnil. Před vstupem do vlády ji prodal bratru Matějovi. Nevoli vyvolaly rovněž údajně historické kostýmy kustodů, kteří lákají turisty.
    ABL má památky pronajaty od Pražské informační služby. Ta si dosavadní spolupráci pochvaluje.
0 komentářů
přidat komentář