Vandalové poničili Sculpture Grande, pořadatelé je opravili

Vložil
ČTK
26.06.2007 18:10
Praha

Praha - Vandalové poničili po zahájení výstavy Sculpture Grande dvě sochy, které pořadatelé projektu v vystavili centru Prahy. Někdo srazil klobouky dvou velkých hub od Sylvie Fleuryové, které jsou na Staroměstském náměstí, a ulomil ocásek praseti, které je součástí instalace Jana Kadlece na náměstí Republiky. Obě sochy již jsou ale opraveny, řekla dnes ČTK Petra Hanzlíková za pořadatele výstavy.
    Ničení uměleckých objektů je velkým rizikem všech podobných výstav, které se konají na veřejném prostranství. Přesto podle organizátorů stojí za to je pořádat, neboť většina diváků si sochy s  větším či menším zájmem jen prohlíží a nenapadne je likvidovat je.
    Na místech, kde jsou rozmístěná díla v rámci Sculpture Grande, je podle Hanzlíkové bezpečnostní služba.
    Výstavu Sculpture Grande pořádá Gallery Art Factory a díla prezentovaná v jejím rámci bude v Praze možné vidět do konce září. Oproti minulým ročníkům, kdy byla výstava především na Václavském náměstí, jsou letos plastiky a instalace více na Starém Městě a na náměstí Republiky.
    Svá díla v Praze představují rakouský sochař Erwin Wurm, jeho krajanka Brigitte Kowanzová, Brit Julian Opie, jehož další díla v současné době také vystavuje Muzeum Kampa, švýcarská umělkyně Sylvia Fleuryová, Francouz Jean-Jacques Ory, německý autor Stephan Balkenhol a domácí scénu zastupuje Jiří David.
    Novinkou letošního ročníku je mezinárodní soutěž mladých umělců s názvem Generation Next. Kurátorky pro ni oslovily studenty uměleckých škol nebo jejich absolventy, kteří nepřesáhli 35 let a kteří se již začínají objevovat na umělecké scéně. Mezi ně patří i Jan Kadlec.
0 komentářů
přidat komentář