V Telči zahájili turistickou sezonu na českých hradech a zámcích

Vložil
ČTK
31.03.2007 21:10
Praha

Telč (Jihlavsko) - Zachariáš z Hradce, jenž se v 16. století nejvíce zasloužil o rozvoj Telče na Jihlavsku, dnes s Kateřinou z Valdštejna otevřeli za doprovodu trubačů zámeckou bránu a symbolicky tak zahájil letošní turistickou sezónu na hradech a zámcích v Česku. Akt byl v renesančním městečku s puncem světové památky UNESCO spojen navíc s tradičním Vítáním svátků jara.

    Otevření sezony se neslo v pohádkovém duchu, zámek tak navázal na své vítězství v anketě Národního památkového ústavu o nejpohádkovější český hrad či zámek. V zámecké zahradě sledovali diváci rytířské souboje, v kině pohádky Jak se budí princezny a Pyšná princezna, které byly natočeny právě v Telči. Projekci doplnila autogramiáda filmových režisérů. Na náměstí turisté mohli sledovat velikonoční řemesla a vystoupení folklorních souborů. Den ve 22:00 uzavře pohádkový ohňostroj v zámeckém parku.
    V letošní turistické sezoně se návštěvníci telčského zámku mohou těšit na noční kostýmované prohlídky či výstavy. "Do obnovy zámku půjde 5,5 milionu korun," řekl ČTK kastelán Bohumil Norek. Určené jsou na obnovu arkádových chodeb v zámecké zahradě a záchranu maleb.
    Podle starosty Romana Fabeše chce město v nejbližších letech podmínky pro turistický ruch vylepšovat hlavně s pomocí peněz z evropských fondů. Připravuje třeba kompletní zmapování hradebního systému a zpřístupnění podzemí. "Rádi bychom, aby návštěvníci objevili také staré město se židovským hřbitovem a parním mlýnem," řekl Fabeš ČTK. V listopadu bude na stole smlouva s  investorem na adaptaci bývalého školního statku na relaxační a oddychové centrum. Bude v něm kongresový sál, jenž městu chybí, čtyřhvězdičkové ubytování s bazénem, kterého je nedostatek na celé Vysočině, i kulturní a sportovní služby včetně zavedeného jezdectví. "Chceme, aby se areál statku stal živou součástí města, aby to nebyl uzavřený objekt jen pro jednu skupinu lidí," shrnul starosta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články