V soutěži architektů vyhrálo zázemí koupaliště a vesmírný výtah

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
27.03.2014 23:30
Praha

Prokš Přikryl architekti
studio RAKETOPLÁN
ARCHPORT

Prokš Přikryl Architekti, Zázemí biotopu v Honěticích, 2012 - 2013
Praha - Ve druhém ročníku soutěže pro studenty a mladé architekty Think Arch vyhrála v kategorii pro architekty do 40 let dvojice Martin Prokš a Marek Přikryl se stavbou, která doplnila ekologické koupaliště v Honěticích u Kroměříže. Mezi studentskými pracemi porota jako nejlepší vybrala návrh Jindřicha Ráftla Re:location, který představuje pozemskou stanici vesmírného výtahu. Tématem soutěže byly udržitelnost a efektivnější využití materiálů a energie v architektuře.

    V soutěži se sešlo celkem 52 prací. Organizátoři hledali architektonicky kvalitní práce, které jsou svou koncepcí přínosné pro životní prostředí a kvalitu vystavěného prostředí. Cílem přehlídky je propagace mladé a progresivní architektury. Vyhlašuje ji sdružení Centrum české architektury.
    Vítězové mezi "staršími" architekty, studio Prokš Přikryl architekti, vyhráli s realizací stále více oblíbeného typu umělého koupaliště s přirozeným procesem čištění vody. Pro stavbu využili původní objekt zemědělského družstva. Ponechali železobetonový skelet a prostor mezi sloupy vyplnili občerstvením, jídelnou, půjčovnou sportovních potřeb a hygienickým zázemím. Celý dům se může otevřít do všech stran díky velkým vratům vsazeným mezi sloupy. Stavba je součástí regenerace usedlosti na turistický areál.
    Druhé místo v kategorii do 40 let dostalo studio Raketoplán za stavbu stodoly v Benešově u Semil a třetí místo patří ateliéru Archport za Dům Babu v Praze Kyjích.
    Druhé místo mezi studentskými pracemi porota dala týmu autorů Eliška Dytrychová, Zuzana Tomková, Dominika Taklová, Šimon Dušek, Ondřej Novák, Alnur Nurmakhanov za projekt Manešovická zastávka, několikrát publikovaný a i dalšími odborníky vyzdvihovaný projekt. Třetí mezi studenty je Vendula Urbanová s projektem Dům s divadlem na vesnici pro Janov u Litomyšle. Zvláštní uznání poroty dostal Martin Bělkovský za projekt Revitalizace bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami.
0 komentářů
přidat komentář