V Poličanech bude položen základní kámen trapistickému klášteru

Zdroj
Šárka Mrázová
Vložil
ČTK
01.08.2008 18:20
Praha

Poličany (Benešovsko)/Praha - Základní kámen nově vznikajícího trapistického kláštera s názvem Naší Paní nad Vltavou bude položen v úterý 5. srpna v Poličanech na Benešovsku. Požehnají jej apoštolský nuncius Diego Causero spolu s generálním vikářem Michaelem Slavíkem. ČTK to dnes řekl tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

    "Tento den bude symbolicky zahájena stavba kláštera v blízkosti Slapské přehrady na klidném místě vhodném pro spiritualitu řádu trapistek, která by měla být dokončena do dvou let," uvedl. Slavnostní položení se uskuteční od 10:00 hodin.
    Stavbě požehná 15. srpna i kardinál Miloslav Vlk, který komunitu tvořenou Češkami, Italkami a jednou Maďarkou pozval z mateřského kláštera trapistek v italském Vitorchianu. Nový klášter v Čechách se stane již sedmou fundací trapistek, poznamenal Pištora. Řád trapistů působí podle něho v mnoha zemích; má 85 klášterů mužských a 50 ženských s celkovým počtem 3500 mnichů a 2000 sester. Loni na podzim otevřela komunita v Poličanech dům pro hosty, který bude součástí kláštera. Podle sester slouží lidem prožít chvíle v ústraní, tichu a modlitbě.
    V tuzemsku už působí mužský řád trapistů. Svůj klášter vybudoval v Novém Dvoře u Toužimi z téměř zbořeného statku. Mnišská komunita asi 15 řeholníků zde působí od roku 1999.
    Trapistky a trapisté žijí podle Řehole sv. Benedikta a podle jeho hesla Modli se a pracuj. Žijí společně, v poslušnosti k představenému, v každodenní snaze o obrácení, v odloučenosti od světa, tichu a samotě. Kláštery staví daleko od měst, uprostřed polí a lesů. Mají jednoduchý životní styl - prosté jídlo, zdrženlivost od masa, nezbytný oděv a podobně.
    Sedmkrát denně se mnišky scházejí v kapli ke zpívané liturgické modlitbě, mezitím meditují a vykonávají určené práce. Jejich život má přísná pravidla, vstávají velmi brzy ráno a rytmus života určuje například duchovní četba, osobní modlitby a také manuální práce. Každý trapistický klášter obhospodařuje určité pozemky, chová zvířata, pěstuje ovoce a zeleninu.
    Patří do Řádu cisterciáků přísné observace, který vznikl v důsledku reformy započaté ve Francii v 17. století. Jsou však známy spíše pod názvem trapistky, odvozeného z francouzského La Trappe - jména jednoho z nejznámějších klášterů zmíněné reformy. Tato reforma odolala i náporu Francouzské revoluce, kdy se mniši a mnišky vydali přes celou Evropu až do Ruska, aby unikli pronásledování. Do Francie se vrátili až po pádu napoleonského režimu.
0 komentářů
přidat komentář