V Moravském krasu byla otevřena zmodernizovaná věž Alexandrovka

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
17.05.2009 14:15
Hradec Králové

Adamov (Blanensko) - Po náročných opravách byla dnes v Adamově v Moravském krasu otevřena zmodernizovaná rozhledna Alexandrovka, která je nejstarší vyhlídkovou věží na jižní Moravě. Její přestavba i s opravami přišla na pět milionů korun. Nyní měří 16 metrů a je dvakrát vyšší než před zahájením prací, řekl dnes ČTK adamovský místostarosta Miroslav Čuma.
    Rozhlednu nechal v roce 1887 zbudovat klub rakouských turistů. Jmenuje se po císařském radovi Alexandru Suchanekovi, který podporoval její výstavbu. Po druhé světové válce zbylo z objektu torzo. Budova byla obnovena v 70. letech, snížila se ale na osm metrů a začala sloužit hlavně jako televizní vysílač.
    Na věži zůstal ochoz. Před dvěma lety byl ale již v tak špatném technickém stavu, že hrozilo jeho zborcení. Žebřík na ochoz byl proto odstraněn. Při následné roční rekonstrukci získala věž svoji výšku z konce 19 století. Nebyla ale zrekonstruována do původní podoby. Má moderní vzhled.
    Alexandrovka stojí na vrchu Špičák. Za hezkého počasí je z ní vidět zámek v Letovicích, dukovanskou elektrárnu, Brno, Pálavu u Mikulova, západě Bílé Karpaty a někdy dokonce i štíty Alp.
0 komentářů
přidat komentář

Související články