V Letenských sadech v Praze bude socha k poctě básníka Rilka

Vložil
ČTK
05.10.2011 21:30
Praha

Rainer Maria Rilke - rok 1900
Praha - V Letenských sadech v Praze 7 vyroste tři metry vysoký monument, který bude připomínat dílo básníka a pražského rodáka Rainera Marii Rilka. Projekt má stát kolem dvou milionů korun. Evropská nadace Rainera Marii Rilka na něj uspořádala veřejnou sbírku. Informoval o tom dnes pražský magistrát, který projekt podporuje.

    Monument vzejde z dílny akademického sochaře Jana Koblasy. "Praha se stane součástí sítě deseti měst, v nichž básník na své pouti pobýval a kde mají být umístěny jeho busty," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Podobně jako na Kafku působila i na Rilka Praha a on mistrně zachytil její židovskou a německou tvář ve své rané sbírce Obětina lárům," doplnil.
    O Rilkovi se říká, že byl největším Němcem, kterého Čechy daly světu. Jeden z otců moderní literatury, který se narodil v roce 1875, se proslavil zejména svými básněmi o lidském hledání, utrpení a smrti. Elegantní a uhlazený muž s bledou tváří a povislými kníry o nich psal v rodné zemi, na svých četných cestách i ve Švýcarsku, kde našel na sklonku života svůj nový domov a kde také v roce 1926 zemřel. Pevné místo mají i v jeho nejslavnějších dílech, v Písni o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, v básnických sbírkách Kniha hodinek, Duinské elegie a Sonety Orfeovi i v částečně autobiografickém románu Zápisky Malta Lauridse Brigga.
0 komentářů
přidat komentář