V Kutné Hoře se propadla Šultysova ulice

Vložil
ČTK
19.07.2012 17:30
Kutná Hora

foto: Josef Vostárek
Kutná Hora - V Kutné Hoře se propadla dlažba v Šultysově ulici. Kráter poblíž mariánského sloupu má průměr šest metrů, do hloubky nejméně čtyři. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Půda se sesula do historických sklepů nebo do středověkých dolů. Ulice byla uzavřena a místo zkoumají specialisté, řekl ČTK místostarosta Jiří Franc.
     Propadlina se podle něj objevila ve středu v podvečer a měla nejdříve průměr asi metr nebo metr a půl. Město ji zabezpečilo, aby do ní nikdo nespadl. Do rána se však kráter zvětšil zhruba na průměr šesti metrů, přičemž okem viditelná hloubka činí asi čtyři metry. "Sanuje se to, jáma se okolo ohrabává, aby nehrozily další propady a bylo jasné, kde končí nejistá dlažba," uvedl Franc.
     Příčinou podle něj určitě nebylo prasklé potrubí, šlo spíš o propad do historických sklepů, které v Kutné Hoře mnohdy sahají hluboko pod zem, nebo do středověkých dolů. Vyloučit ale podle místostarosty nelze ani to, že nastaly obě varianty zároveň. V jámě lze totiž vidět jak archeologický materiál v podobě historických střepů, tak i hlušina. "Je to propad dolů do hlubin, zmizelo tam velké množství zeminy," poznamenal Franc.
     Příčinu propadu od rána zkoumají odborníci ze stavebního a báňského úřadu a důlní specialisté. Pokud by se prokázalo, že šlo o propad do středověkého důlního díla, financovalo by opravu ministerstvo životního prostředí. Jestliže se jedná o propad do historických sklepů, šly by náklady na vrub města. Dobu rekonstrukce Franc odhadl zhruba na měsíc.
     Jáma je podle místostarosty střežena a kontrolují se současně i sklepy okolních domů. Zároveň se tyto stavby prověřují po statické stránce. "Jsou to ale spíš preventivní opatření," dodal. Kvůli propadu dlažby byly přerušeny některé sítě, lidem v okolí proto neteče voda.
Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho středověké důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů. Šultysova ulice byla před vznikem dnešního Palackého náměstí největším veřejným prostorem v Kutné Hoře.
0 komentářů
přidat komentář