V ČR je zateplena jen pětina budov, někdy navíc nekvalitně

Vložil
ČTK
06.06.2007 14:05
Praha

Praha - V České republice je zateplena jen pětina budov, navíc některé z nich jsou zatepleny nekvalitně. Způsob zateplení se často podceňuje. Příprava bývá chaotická a při realizaci se nedodržují materiály a technologie. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Jiří Šála z Cechu pro zateplování budov. Podle Šály zbývá v ČR ještě zateplit 60 procent budov, což představuje 130 milionů metrů čtverečních; pětinu domů prý zateplit nelze.
    Firmy při zateplování budov podle Šály neplní technologické podmínky, neprovádějí projektovou dokumentaci či nezákonně kombinují nejlevnější materiály různých výrobců. Stavební společnosti by měly také poskytovat pojištěnou záruku na zateplovací systém od pěti do deseti let, což se prý v mnoha případech neděje.
    Vytápění spotřebuje podle Šály až 45 procent z celkové národní spotřeby energie. Zateplení může ušetřit až 15 procent této energie a 60 procent tepla spotřebovaného na vytápění. Starý dům přitom spotřebuje čtyřikrát více energie než nízkoenergetický dům. Ministerstvo životního prostředí v této souvislosti chce do budoucna zavést štítkování domů podle energetické náročnosti po vzoru elektrických spotřebičů.
    Zateplení domu stojí podle předsedy Cechu pro zateplování budov Milana Machatky zhruba 1000 Kč na metr čtvereční. Životnost systému by podle něj měla být 25 let. V současnosti se vyrábí v ČR 12 milionu metrů čtverečních zateplovacích systémů ročně, což podle Machatky odpovídá produkci zemím EU. Zateplování vedle úspor energie přispívá i ke snížení emisí.
    Poptávka lidí po zateplování budov se loni výrazně zvýšila. Důvodem byl jednak růst stavební výroby, ale také růst cen energií. Některým zateplovacím firmám vzrostla poptávka až o polovinu.
    Nejrozšířenějším izolačním materiálem je pěnový polystyren (EPS). V roce 2006 jeho celková spotřeba meziročně vzrostla o 19 procent na 40.000 tun. S celkovou spotřebou čtyři kilogramy EPS na hlavu se Česká republika zařadila za Rakousko a Polsko na třetí místo mezi okolními státy. Více než 50 procent polystyrenu pro stavební účely, tedy 14.000 tun, je použito na zateplování.
0 komentářů
přidat komentář