V centru Olomouce vznikne další pěší zóna

Vložil
ČTK
16.08.2007 13:30
Olomouc

Olomouc - V ulicích Pekařská a Denisova v centru Olomouce, v nichž v těchto dnech stavební firma dokončuje rozsáhlou rekonstrukci tramvajové trati, vznikne pěší zóna. Rozhodlo o tom vedení olomouckého magistrátu i přes dřívější protesty živnostníků, kteří v obou ulicích podnikají. Někteří z obchodníků mají k pěší zóně stále výhrady, o nichž chtějí s radnicí jednat. Tramvaje vyjedou do ulic znovu 1. září, řekl dnes novinářům náměstek primátora Martin Major.
    Podle něj bude v obou ulicích režim pěší zóny, auta pro zásobování do nich ale budou moci vjet po celý den. Budou však mít vyhrazená místa ke stání a vyložení zboží musí zvládnout za 15 minut. Tonáž vozidel je omezena na šest tun. "Snažili jsme se respektovat názory podnikatelů, ale i běžných obyvatel města, policie a dalších odborníků. Režim nemusí být definitivní, mohou nastat některé změny," uvedl Major.
    Podnikatelé z lokality proti zřízení pěší zóny podepisovali v uplynulých týdnech petici. Jaromír Filípek z petičního výboru ČTK řekl, že ji podepsalo 100 lidí včetně všech majitelů obchodů. "Oficiální stanovisko radnice neznám, ale zřejmě budeme muset dál jednat," uvedl Filípek. Majitel sklenářství a rámařství v Pekařské ulici Tomáš Bubeník hodlá počkat na podrobnější informace. "Omezení stání na 15 minut je dobré v tom, že auta nebudou ulici blokovat celý den. U nás konkrétně ale za tu dobu vyložení zboží nestihneme, vykládáme krabice o hmotnosti až kolem tuny. Taky záleží na tom, jak daleko od obchodu bude moci auto stát. Věřím, že se s radnicí domluvíme," uvedl Bubeník.
    Chodci však musí počítat s provozem tramvají, které oproti minulosti v úseku sníží rychlost. Změny po rekonstrukci pocítí i řidiči na náměstí Republiky, kde bude 69 parkovacích stání. "Vjezd a výjezd z parkoviště bude jen vedle městské knihovny," doplnil Major.
    Tramvaje obnoví v úseku provoz začátkem září, auta zásobování do ulic budou moci vjet až mezi 12. a 14. zářím.
    Do stavebních prací se dělníci pustili na začátku března. Opravy tramvajové trati, povrchu vozovky a inženýrských sítí, které byly v havarijním stavu, si vyžádají téměř 100 milionů korun. Termín ukončení rekonstrukce je stanoven na 31. srpna.
0 komentářů
přidat komentář