V centru Olomouce byla odhalena fontána Jana Sarkandra

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
07.05.2007 09:45
Olomouc

Olomouc - Centrum krajského města Olomouce se dnes dočkalo slavnostního odhalení osmé kašny. Více jak šest metrů vysoká fontána z dílny akademického sochaře Otmara Olivy je zasvěcena svatému Janu Sarkandrovi a lidé ji najdou u stejnojmenné kaple na Michalském návrší. Prameni živé vody, který do fontány ústí ze studny kaple, dnes požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Odhalení nevšedního uměleckého díla si dnes nenechalo ujít několik set Olomoučanů.

    "Olomouc je známa tím, že je to město kašen. Touto fontánou svatého Jana Sarkandra přibude k dosavadním sedmi kašnám nová. Máme za to, že to pro město bude přínos především v oživení historického centra Olomouce. Bude to zároveň připomínka osobnosti, která v Olomouci žila," řekl dnes ČTK náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).
    S myšlenkou vyvést pramenitou vodu ze sklepení mučírny, dnes světcovy kaple, na veřejně přístupné místo přišel před lety lidovecký poslanec a Olomoučan Tomáš Kvapil. Inspirovala jej k tomu návštěva papeže Jana Pavla II. v Olomouci a svatořečení Jana Sarkandera.
    Samotnou podobu fontány nakonec ztvárnil sochař Otmar Oliva. Celé dílo je vysoké 6,2 metru. Bronzovou část sochy, která váží zhruba půl tuny, odléval společně s přáteli na Velehradě. "Jsou v tom dva roky života. Zásadní věci vznikají těžko. Člověk musí spoléhat na základní principy, které jsem mohl ze Sarkandra dostat. Je to symbol věrnosti," řekl dnes ČTK sochař. Podotkl, že na místo, kde se nyní fontána nachází, se díval čtyři roky z okna protější školy. "Čtyři roky jsem se díval na tohle místo a strašně se mi líbilo. A pak jsem přijel do Říma a našel jsem tam stejné místo jako toto, naprosto totožné. Olomouc má stejnou konfiguraci jako Řím," doplnil sochař. Uvedl, že zadání bylo jasné - vyvést pramen živé vody z kaple ven. "Zadání bylo jasné. A pak je to hra," dodal Oliva.
    Na stavbu město podle náměstka Šnevajse získalo 1,5 milionu korun z ministerstva kultury, dalších 600.000 korun uvolnila ze svého rozpočtu olomoucká radnice.
    Odhalení nové fontány dnes provázelo slavnosti k třísetletému výročí posvěcení chrámu svatého Michala. Součástí oslav byla i dnešní slavnostní mše a městská pouť k Sarkandrově kapli. Výročí si budou moci lidé připomenout i v červnu přednáškou a komentovanou prohlídkou kostela. Na konci července oslavy zakončí koncert chlapeckého pěveckého sboru z Německa.
    Návštěvníci Olomouce si tamní památky i osobnost Jana Sarkandra mohou již nyní připomenout také dvěma výstavami. Expozici s názvem Historie kostela svatého Michala najdou v křížové chodbě kostela a výstavu s názvem Světec Jan Sarkander ve sklepení stejnojmenné kaple. Obě expozice budou přístupné veřejnosti po celou dobu turistické sezony.
    Jan Sarkander se narodil v  roce 1576. Působil v duchovní správě na různých místech Moravy, naposledy od roku 1616 jako farář v Holešově. V roce 1620 byl křivě obviněn, uvězněn a v  březnu podlehl v olomoucké věznici mučení. V květnu 1995 byl Jan Sarkander v  Olomouci papežem Janem Pavlem II. svatořečen.
0 komentářů
přidat komentář