V budově Meta v Kladně vznikne několik startovacích bytů

Vložil
ČTK
09.06.2010 12:20
Kladno

Kladno - V budově Meta v Kladně, kterou obývají zdravotně postižení, vznikne po rozsáhlé rekonstrukci i několik startovacích bytů pro mladé rodiny. Další byty pro mladé vzniknou v nově postavených domech pro seniory ve Vrapicích, řekl dnes novinářům primátor Dan Jiránek (ODS).
    "Rada města vyčlenila čtyři byty v Metě pro mladé rodiny, abychom si na nějakém vzorku vyzkoušeli, jaký je o to zájem," uvedl. Objekt Mety je velmi rozsáhlý, je v něm 255 bytů se státem nařízeným nízkým nájemným. O větší byty přitom není mezi handicapovanými zájem, protože jsou nákladné na provoz. Mladé rodiny by je podle Jiránka uvítaly spíše než garsoniéru.
    Ve startovacích bytech se bude v prvních třech letech platit stejné nájemné, jaké platí senioři, tedy 29 korun za metr čtvereční. Čtvrtý rok dosáhne výše obvyklého tržního nájmu a pátý rok se zvedne na dvojnásobek. Předpokládá se, že pátý rok už rodina v  bytě bydlet nebude.
    Žádosti zájemců budou bodovány podle stanovených kritérií. Na byt bude mít nárok mladá rodina do 30 let s jedním, nejvýše dvěma dětmi do tří let. Žadatel bude muset mít minimálně jeden rok stavební spoření.
    Nájmy v klasických městských bytech v Kladně letos neporostou, příjmy města z nájemného se dostaly na hranici, kdy je z nich radnice schopna bytový fond udržovat. Naposledy město zvyšovalo regulované nájemné loni v květnu, v  bytech nejvyšší kategorie vzrostlo z 35 korun na 51 Kč za metr čtvereční.
    Při rekonstrukci Mety se počítá zejména se zateplením fasády a výměnou oken, aby se snížily náklady na vytápění. Město akci zařadilo do programu revitalizace kročehlavského sídliště, financovaného z peněz EU. Celkové náklady na opravu budovy činí kolem 60 milionů korun, práce potrvají od července zhruba do října.
0 komentářů
přidat komentář