V Berouně má vzniknout nové náměstí pojmenované po Barrandovi

Vložil
ČTK
23.11.2009 08:05
Beroun

Beroun - V centru Berouna by v budoucnu mělo vzniknout nové vydlážděné náměstí. Radnice chce s dotací od Evropské unie vybudovat odpočinkovou zónu s vodním prvkem na bývalém zbořeništi mezi Biřickou a Českou ulicí. Celkové náklady činí 8,5 milionu, příspěvek EU by představoval 4,5 milionu, řekl ČTK místostarosta Tomáš Havel (ODS). Náměstí by podle něj mělo nést jméno francouzského geologa a paleontologa Joachima Barranda.

    "Vedle je Duslova vila, takže souvislosti jsou patrné. Předpokládáme, že se z toho stane živý prostor. Bude tam sezení, lavičky, stromky, aby to bylo příjemné prostředí," dodal Havel.
    Barrande (1799 až 1883) se celosvětové proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách, které odhalil jako jedinečné naleziště prvohorních památek. Řadu let prožil v Praze a své sbírky s více než 300.000 kusy zkamenělin věnoval Národnímu muzeu. Při svém pobytu v Čechách se stýkal i s berounským měšťanem a bohatým obchodníkem Martinem Duslem, který byl vášnivým mecenášem a amatérským paleontologem. Francouzský vědec Duslovi pomáhal s určováním shromážděného materiálu.
    Výsledky systematické výzkumné práce, které věnoval 44 let života, shrnul Barrande v monumentálním díle Silur středních Čech, vycházejícím zároveň v Praze a v Paříži.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Saugues-Fr & Beroun-Cz
Bruno Barrande 34190 Ganges-Fr
27.11.09 11:49
zobrazit všechny komentáře