Ústecký projekt Deska prezentuje umění ve veřejném prostoru

Zdroj
Lucie Chlebná
Vložil
ČTK
01.10.2013 18:45
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V ústecké čtvrti Střekov byla dnes uvedena do provozu plocha, která má sloužit k prezentaci současného českého i zahraničního umění ve veřejném prostoru. Projekt nazvaný Deska využívá fasádu bývalých veřejných toalet v Žukovově ulici. Společně se svým manželem a občanskými sdruženími Pro kompot a Obraz doby ho iniciovala architektka Kristina Magasaniková. Ta je také autorkou architektonického návrhu a realizace. ČTK to sdělila Vendula Fremlová ze sdružení Obraz doby.
    Deska není klasickou billboardovou či plakátovací plochou. "Její rozměry 8 krát 5 metrů spolu s vyklenutím uprostřed a monochromatickým růžovým nátěrem z ní dělají spíše monumentální umělecký objekt sám o sobě, desku 'těhotnou' příslibem nových záměrů a uměleckých realizací," uvedla Fremlová v tiskové zprávě.
    Prvním vystaveným projektem je Deska samotná. "Měl by to být prostor, který by do budoucna ukazoval zajímavé projekty ve veřejném prostoru. Je to projekt mířený na umění ve veřejném prostoru, ale zároveň by měl podporovat rozvoj nebo potenciál místní komunity zde na Střekově," řekla Fremlová s odkazem k tomu, že v blízkosti Desky se nachází ústecké Činoherní studio či galerie Buňka.
    Další umělecké intervence, které budou v pravidelných intervalech následovat, budou připraveny speciálně pro Desku a budou vycházet z jejích specifik, uvedla Fremlová. Zhruba za měsíc by se prostřednictvím Desky měla prezentovat grafická designérka Štěpánka Bláhovcová, která by měla vzezření Desky autorsky pozměnit. "Naše snaha je Střekovu určitým způsobem pomoci, abychom začali pracovat na kulturním prostředí tohoto místa," doplnila Magasaniková.
    Samotná Deska je podle ní prvním krokem k dalšímu vývoji bývalých veřejných záchodků. "Chtěli bychom udělat takovou živou architekturu. Deska tvoří fasádu, rádi bychom přebudovávali i samotné záchodky. Necháme prostor umělcům, kteří se tu budou střídat. Koncept je podobný určité hře. Umělci, kteří se na tom budou podílet, budou tvořit architekturu místa, místo by mělo být proměnlivé. Pro lidi na Střekově by to mělo být takové nekonečné překvapení," popsala projekt Magasaniková.
    Dodala, že v následujícím půl roce se na fasádě vystřídají čtyři umělci. "Chceme střídat regionální umělce se světovými jmény," podotkla.
0 komentářů
přidat komentář