Univerzita Karlova zahájila přípravu stavby kampusu na Albertově

Vložil
ČTK
27.11.2012 20:55
Praha

Praha - Univerzita Karlova zahájila přípravy na stavbu kampusu na pražském Albertově. V příštích čtyřech letech by na vybudování Biocentra a Globcentra mělo jít přes 2,4 miliardy korun. Svá pracoviště zde najdou vědci a studenti z přírodovědecké, 1. lékařské a matematicko-fyzikální fakulty, sdělil mluvčí školy Václav Hájek.
    Podle serveru E15 má první etapa přípravných prací začít 15. ledna a trvat zhruba do konce roku. Škola chce napřed nechat zdemolovat objekty stojící na místě budoucích vědeckých center. Samotná výstavba by pak měla trvat rok a půl až rok, nejpozději v roce 2016 musí být hotovo.
    "Během příštích čtyř let by měly být do projektu investovány na předinvestiční a investiční fázi bez přístrojového vybavení finanční prostředky ve výši 2,43 miliardy korun," uvedl mluvčí Hájek.
    Biocentrum se bude zabývat genetikou, biotechnologiemi, virologií, neurochemií a dalšími obory, výsledky jejichž bádání budou uplatnitelné hlavně v medicíně a biotechnologiích. Globcentrum bude zaměřeno na studium globálních změn, rizikových přírodních procesů a vlivu člověka na krajinu. Vědci budou řešit potravinovou a energetickou bezpečnost, populační změny nebo mezinárodní migraci.
    Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybějí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny. Kromě pracovišť pro stovky vědců vznikne v nových centrech prostor i pro výuku studentů přírodovědných a lékařských oborů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články