Unikátní cihelna ve Štítech je kulturní památkou

Vložil
ČTK
15.06.2007 09:45
České Budějovice

Štíty (Šumpersko) - Ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou cihelnu ve Štítech na Šumpersku. Učinilo tak přes nesouhlas současného vlastníka objektu, českobudějovické firmy Wienerberger, cihlářský průmysl, která proti tomuto kroku podala rozklad. Ministr kultury Václav Jedlička ho v polovině března zamítl, sdělil dnes ČTK spolupracovník Národního památkového ústavu v  Olomouci Tomáš Tichák.
    Podle Ireny Blažkové z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu je cihelna z roku 1911 ojedinělou technickou stavbu s původním vybavením. Nachází se v ní pec s takzvaným klikatým vedením ohně, která se v ČR objevuje jen sporadicky, a nechybí v ní ani kolový mlýn nebo mísidlo. Cihelna byla až do roku 2004 v provozu, od té doby však není udržovaná a například její komín je již značně nakloněný.
    Právě údajný havarijní stav budovy byl jedním z argumentů vlastníka, který chtěl stavbu zdemolovat. Namítal, že cihelna tohoto typu není v ČR zcela ojedinělá a že památková ochrana zabrání dalšímu podnikatelskému rozvoji firmy. "Ministr ve svém rozhodnutí vysvětlil, že předmětem posouzení nejsou jiné cihelny, ale právě tato, navržená k zápisu na seznam památek. Pozemek, na němž stavba stojí, památkově chráněný není a dalším podnikatelským aktivitám na něm není nijak bráněno," uvedl Tichák.
    Podle zástupců radnice by v se v případě zapsání objektu na seznam kulturních památek mohla otevřít cesta k penězům na jeho opravu. Cihelna se již dva roky nevytápěla, což se může odrazit na jejím technickém stavu.
0 komentářů
přidat komentář