U Malče začali umělci měnit stoletý kravín v kulturní centrum

Vložil
ČTK
06.07.2011 22:10
zdroj:maps.google.com
Maleč (Havlíčkobrodsko) - Stoletý kravín ve vesničce Hranice u Malče se začal měnit v kulturní a ekologické centrum. Sdružení umělců, kurátorů a kulturních organizátorů s názvem yo-yo se o prázdnou budovu stará asi rok. Opravuje ji a pořádá tam různé experimentální projekty. Už o tomto víkendu si lidé mohou spolu s umělci připomenout středověkou Libickou stezku. Další akce budou koncem srpna a na podzim, řekla ČTK Lenka Dolanová ze sdružení.

    Budova kravína pochází zřejmě z roku 1898. Bývala součástí statku, který patřil k zámku v Malči. "Je to architektonicky zajímavá budova," vysvětlila Dolanová zájem umělců. V klenutém prostoru se nacházejí řady sloupů. Sdružení už kravín z části vlastní, o odkupu zbývajícího dílu vyjednává s Pozemkovým fondem. "Budova bude potřebovat celkovou rekonstrukci, 20 let se o ni víceméně nikdo nestaral," podotkla.
    Lidé se mohou do někdejšího kravína podívat už o tomto víkendu. Program bude věnován Libické stezce, jedné z hlavních středověkých obchodních cest spojujících Čechy a Moravu. "Je to taková historická věc, která tam žije v povědomí obyvatel," uvedla Dolanová. Stezka s centrem v nedaleké Libici nad Doubravou podle ní propojuje vesnice v okolí a panují kolem ní různé dohady a legendy.
    Program začne už v pátek. Od 19:00 se v centru Kravín budou promítat tematické filmy. Během sobotního odpoledne si lidé mohou projít část Libické stezky spolu s historiky, ochránci přírody a umělci. Procházka začne ve 14:00 ve Vísce a povede přes Maleč do Kravína. Po sérii přednášek se bude pokračovat v cestě do Libice.
    Účastníky mimo jiné čeká setkání s harmonikářkou, spisovatelkou i zvuková instalace mladých slovenských umělců na stromcích. "Bude reagovat na dotek. Lidé tak budou stromky ozvučovat," přiblížila instalaci Dolanová. V neděli se zájemci ještě mohou zúčastnit nezvyklé procházky po starých kravínech v okolí.
    Koncem srpna se v Kravíně uskuteční projekt zaměřený na včelí úly a alternativní zdroje vytápění. Na závěr října se plánuje akce nazvaná Vítr, větrné nástroje a pochodové kapely. Podrobnosti jsou uvedeny na webu http://yo-yo-yo.org.
0 komentářů
přidat komentář

Související články