U Lanškrouna by mohla stát hrající rozhledna

Vložil
ČTK
30.07.2007 17:25
Praha

Lanškroun (Orlickoústecko) - Na Mariánské hoře nedaleko Lanškrouna by měla stát nová rozhledna. Postavit ji tam chce Sdružení obcí Lanškrounska, informuje dnešní vydání Mladé fronty Dnes v příloze pro Pardubický kraj. Podle jednoho z návrhů by stavba měla překonat dosavadní vyhlídkové věže v kraji. Kromě výhledu do krajiny by měla sama sloužit jako obří hudební nástroj.

"Mohla by to být pro turisty přitažlivější než běžná rozhledna," řekl listu starosta Lanškrounu Martin Košťál. Rozhlednu chce sdružení obcí postavit na poutním místě Mariánská hora u Dolní Čermné, kde stojí křížová cesta, kostel i loretánská kaple z roku 1864. Podle návrhu lanškrounského architekta Přemysla Kokeše by rozhledna mohla posloužit zároveň jako zvonice, která by vydávala zvuky podobné hře pražských loretánských zvonů. Hrála by jako obří xylofon.
"Turista by si už při příjezdu do regionu mohl zakoupit dřevěnou kuličku s obrázkem rozhledny. Za odměnu, že vystoupá do výšky třiceti pěti metrů na rozhlednu, by pak mohl svoji kuličku vhodit do otvoru na jejím vrcholu. Jak by koule sjížděla po dráze kolem rozhledny dolů, klapala by po kovových nebo dřevěných plátcích jako po xylofonu či metalofonu," vysvětlil Kokeš. Podle něj by se pak rozhledna mohla stát turistickou zajímavostí, která by do regionu lákala třeba i zahraniční turisty, zvyklé jezdit pouze do Prahy.
Region Lanškrounsko chce sehnat peníze na rozhlednu z evropských fondů. "Náklady se budou pohybovat mezi třemi až šesti miliony korun," uvedl starosta Lanškrounu. Svazek obcí zadal vypracování projektu rozhledny Antonínu Olšinovi, který je autorem rozhledny Terezka u Proseče nebo rozhledny ve Vrbici nedaleko Kostelce nad Orlicí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články