U Chrudimi dokončují unikátní Rajnišovu rozhlednu

Vložil
ČTK
19.05.2008 10:30
Chrudim

Chrudim - V městských lesích u Chrudimi v lokalitě Na Podhůře vyrůstá unikátní rozhledna, která svou konstrukcí připomíná spíše dětskou stavebnici než vyhlídkový objekt. Tvoří ji modřínová prkna s dřevěnými prokládkami poskládaná do tvaru trojbokého jehlanu, a to téměř bez spojovacích prvků. Návrh pochází z dílny architekta Martina Rajniše, který projektoval i  Poštovnu na Sněžce a proslavil se také kontroverzní stavbou Deponie dřeva v  Jizerských horách. Chrudimská rozhledna nazvaná Bára začne sloužit veřejnosti v  sobotu 21. června, řekl ČTK místostarosta Chrudimi Petr Řezníček.
    "Bude to asi jediná hráňová stavba na světě. Dokončena bude 31. května, na slavnostní otevření připravujeme také kulturní program," uvedl Řezníček. Náklady na celou stavbu dosáhnou přibližně dvou milionů korun.
    Rozhledna má být až po špici vysoká 19 metrů, ve výšce kolem 15 metrů bude umístěna vyhlídková plošina s ochozem. Modřínová prkna tesaři postupně skládají po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně vkládají čtvercové proložky vyrobené z latí. Hřebíky jsou použity pouze na tyto proložky. Uvnitř objektu bude válcové schodiště z dubových fošen. Celou stavbu ukotví k zemi tažná lana, která jí umožní sesychání konstrukce. "Životnost stavby je podle architekta asi 50 let," dodal místostarosta.
    Stejným způsobem se staví i dřevěný domek v sousedství rozhledny, který bude sloužit jako bufet i jako zázemí pro obsluhu atrakce. Veškeré použité dřevo pochází z městských lesů. "Modřínu je asi 95 a dubu pět krychlových metrů," řekl ČTK ředitel Správy městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.
    Na Chrudimsku vyrostlo v posledních letech několik dřevěných vyhlídkových věží rozličné konstrukce. Od roku 2005 stojí u Českých Lhotic rozhledna Boika, ještě starší jsou rozhledny Barborka, Terezka a Borůvka v okolí Proseče.
0 komentářů
přidat komentář

Související články