Televizní cyklus představí historické vojenské pevnosti

Zdroj
Jiří Janda
Vložil
ČTK
22.06.2011 21:50
Praha

Tvrz Hanička v Orlických horách
Praha - Lokality v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, které v  různých dobách od husitů až do minulého století sloužily jako významné vojenské pevnosti, představí nový třináctidílný cyklus České televize. Od 4. července ho bude vždy v pondělí večer vysílat program ČT2.
     "Jde o to, abychom si uvědomili, že každé z těch míst má historickou paměť. Citlivý člověk ji může vnímat a může mu přinést něco do života," řekl dnes na novinářské projekci ČTK režisér a autor scénáře série Pavel Jurda.
     Jednotlivé díly tvůrci věnovali pevnostem v Táboře, Brně, Chebu, Praze, Terezíně, Josefově, Hradci Králové, Olomouci, Králíkám a jejich okolí a Slavonicku. Další díly představí dělostřeleckou tvrz Hanička v Orlických horách a jeskyni Výpustek v Moravském krasu, v níž před půlstoletím v době kubánské krize vznikl bunkr pro velitelství armády. Jednou se štáb vydal i do zahraničí - do Polské Stříbrné Hory.
     Cílem tvůrců bylo podle Jurdy informovat o pevnostech v širším historickém kontextu. "Pevnosti se většinou stavěly na základě zkušenosti z  předchozí války, takže už v době stavby byly vlastně zastaralé," uvedl režisér. "Takže jejich hlavní náplň spočívala asi v tom, že lidé při jejich stavbě dostali práci," míní.
     "Zájemci o vojenskou historii mnoho věcí o  pevnostech už vědí, ale běžný divák tam najde řadu nových a zajímavých informací," uvedl Jurda. Jeho samotného při natáčení překvapila spousta zajímavostí, zejména z nedávné historie.
     "Například pevnost Hanička, která byla postavena za první republiky jako dělostřelecká tvrz, byla utajeným objektem až do roku 1995. Komunistické tajné služby ji využily jako rádiovou centrálu pro řízení zpravodajských služeb po celém světě. Oddělení ministerstva vnitra tam v plném nasazení fungovalo ještě před šestnácti lety," uvedl Jurda.
     Průvodcem sérií sedmnáctiminutových pořadů je herec Petr Jeništa, vystupují v ní i historici, architekti, příznivci vojenské historie a průvodci po historických objektech i jejich majitelé. Sérii zpestřují hrané scény, natočené s příznivci vojenské historie v dobových kostýmech a s historickými zbraněmi. "I když to byly temné stránky historie, tak zde má svoje místo také humor. Umožňuje se na to podívat z jiného úhlu a otevřít mysl a fantazii," dodal Jurda.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pěkné,
Miroslav Srb
23.06.11 10:09
Taky se těším ...
Radek Želízko
29.06.11 08:47
zobrazit všechny komentáře

Související články