Technické muzeum otevřelo expozici o architektuře s obřími modely

Vložil
ČTK
09.12.2011 21:10
Praha

Část věnovaná funkcionalismu - foto: ntm.cz
Praha - Národní technické muzeum v Praze (NTM) otevřelo svůj šestý výstavní sál. Ode dneška si mohou zájemci ve druhém patře prohlédnout model Nových Vítkovic, jednu z nejvýznamnějších památek industriálního dědictví v České republice, dále model cukrovaru a modelové kolejiště. Mezi exponáty je také rám s nápravami a hnacím ústrojím osobního automobilu Škoda Octavia z let 1959-1964, motocykl BMW Hradní stráže a model krovu chrámu sv. Víta v Praze. ČTK to oznámila mluvčí muzea Olga Šámalová.

    Model Nové Vítkovice má rozměry 8,75x2,5x0,9 metru a hmotnost 400 kilogramů. V muzeu bude vystaven do 29. ledna. Má měřítko 1:100 a návštěvníci na něm uvidí všechny klíčové objekty Dolní oblasti Vítkovice. Jde například o vysokou pec č. 1, energetickou ústřednu, plynojem a energocentrum.
    "Do příštího roku postupně přibudou ještě objekty směrem k dolu Hlubina a v okolí vysokých pecí číslo 4 a 6," uvedla Šámalová.
    Vůbec prvním exponátem NTM s inventárním číslem 1 je podle ní model cukrovaru v měřítku 1:10. Unikátní model byl zhotoven v roce 1908 pro výstavu Obchodní a živnostenské komory v Praze. Výrobu jednotlivých částí zajistily nebo finančně podpořily přední české strojírny a další firmy. Po skončení výstavy byl model věnován tehdy vznikajícímu Technickému museu Království českého a získal statut jeho prvního exponátu.
    Modelové kolejiště je zhotoveno v měřítku 1:45 a určitě potěší malé i velké obdivovatele lokomotiv. Kolejiště je řešeno jako technické, s drobnými ilustrativními doplňky. Modely jsou celokovové, bez použití plastických hmot. "Lokomotivy, které jsme pro ně vybrali, jezdily na tratích střední Evropy v létech 1890 až 1970," dodala mluvčí.
    V letech 1959-1964 byl v mladoboleslavské automobilce vyráběn osobní automobil Škoda Octavia. Šlo o poslední typ osobního vozu Škoda s páteřovým rámem a motorem umístěným vpředu, tedy s konstrukcí typickou pro všechny mladoboleslavské automobily od poloviny třicátých let. Vystavené chassis s řezy agregátů bylo původně zhotoveno pro prezentaci automobilky na výstavách a veletrzích.
    Posledním modelem v nově zpřístupněném sále je školní výukový model železného krovu chrámu sv. Víta v Praze. Ocelový krov pro novogotickou dostavbu navrhl Karel Friedrich v roce 1898. V tomtéž roce jej zhotovila Pražská strojnická akciová společnost (bývalá Rustonova strojírna v Praze - Karlíně). NTM hodlá tuto expozici rozšiřovat interaktivními exponáty a hernou pro děti.
    Technické muzeum na Letné bylo veřejnosti otevřeno po více než čtyřleté rekonstrukci letos v únoru. Vedle obnovené dopravní haly s historickými exponáty automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území ČR si tu zájemci mohou prohlédnout také Fotografický ateliér a expozice Tiskařství, Astronomie a Architektury, stavitelství a designu.
0 komentářů
přidat komentář