Syner chystá žaloby na libereckého primátora a jeho náměstka

Vložil
ČTK
08.04.2011 21:10
Liberec

Liberec - Liberecká stavební firma Syner připravuje žaloby na primátora Jana Korytáře a jeho náměstka Jaromíra Baxu (oba změna pro Liberec) a zřejmě i další lidi pro poškození dobrého jména firmy. Důvodem jsou neustálé útoky, mimo jiné zatím ničím nepodložené tvrzení, že Syner v posledních 11 letech získal ve městě zakázky za deset miliard korun, nebo informace o tom, že stavební firma stojí za rozhodnutím krajské rady Strany zelených vyloučit primátora ze svých řad. To vše jsou lži, řekl dnes novi- nářům generální ředitel Martin Borovička.
    Pro Korytáře není chystaná žaloba žádným překvapením. "Čekal jsem to, není to poprvé," řekl ČTK. Dodal, že je přesvědčen o tom, že se ničeho nedopustil. V současné době intenzivně pracuje s náměstkem Baxou na dokončení analýzy, která má ukázat, jak moc byl Syner v předchozích obdobích propojený s magistrátem vedeným ODS, a kolik peněz díky tomu získal. "Myslím si, že až ji zveřejníme, nikdo nebude pochybovat o tom, co říkal pan Baxa," dodal primátor.
    Kampaň proti Syneru se podle Borovičky táhne několik let, obrátky nabrala v posledních týdnech, když se rozpadla radniční koalice vytvořená po volbách Změnou pro Liberec, ČSSD, Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. Bývalí koaliční partneři se pokusili odvolat primátora a další dva radní ze Změny pro Liberec. Primátor hlasování odložil, mezi tím se snaží získat co největší podporu veřejnosti. "Tak proč nepoužít Syner, který už v minulosti tolikrát posloužil jako nepřítel číslo jedna, a pomohl mu i ve volební kampani," poznamenal Borovička.
    Analýza o zakázkách, které podle náměstka primátora Jaromíra Baxy získal Syner od města, je podle Borovičky účelově překroucena. Právníci Syneru nyní všechny informace a prohlášení analyzují a pokud narazí na věci, které mají trestněprávní povahu, obrátí se na soud. Podle Baxy Syner od roku 2000 získal ve městě zakázky za téměř deset miliard korun. "V této částce jsou nejen stavební akce financované přímo městem a jeho organizacemi, ale i stavby zadávané firmami v nichž má město podíl, nebo stavby pro něž město vytvořilo podmínky, ať už změnou územního plánu nebo prodejem pozemků," řekl ČTK Baxa.
    "Negativní útoky na naši firmu mají vliv na to, za jakých podmínek získáváme úvěry, mají vliv na to, jestli se můžeme či nemůžeme zúčastnit zakázek. Naše společnost je tím poškozena, což se dá i  kvantifikovat," řekl Borovička. Kvůli špatné pověsti měla podle něj firma v  minulosti problémy, třeba když se ucházela o zakázku na stavbu libereckého obchodního centra Forum, které financoval nizozemský investor Multi Development.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Stojím za primátorem
Jan
08.04.11 09:58
zobrazit všechny komentáře