Studenti ve Vysokém Mýtě budou mít nízkoenergetický internát

Vložil
ČTK
26.01.2007 15:10
Pardubice

Pardubice - Studenti středních škol budou ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku bydlet v nízkoenergetické budově. Přestavuje se na ni Domov mládeže v ulici Generála Závady. Po úpravách by měla objektu stačit k vytápění a ohřevu teplé vody asi třetina současné energie, řekl ČTK ředitel Domova mládeže Jiří Podroužek.

    V budově sídlil až do roku 1960 okresní úřad, později se stala ubytovacím zařízením a domovem mládeže. Svými dispozicemi a kvůli stáří však svému účelu přestala vyhovovat. Ve velkých místnostech bydlelo po pěti i po šesti 63 studentů, začalo dosluhovat původní vytápění. "Rekonstrukci jsme zpracovali jako nízkoenergetický objekt. Na provozu by se měly ušetřit dvě třetiny energií potřebných na topení a ohřev vody," uvedl Podroužek. Domov mládeže bude vybaven rekuperací tepla, tedy jeho zpětným získáváním z odpadního vzduchu, na dvou střechách budou umístěny solární panely. Kromě toho se na celém domě zateplí fasády a stará okna se vymění za moderní s malým únikem tepla. "Ročně nás stojí plyn tři čtvrtě milionu korun. Návratnost je tak řádově v  letech. Hlavní přínos ale vidím v tom, že nebudeme vypouštět do vzduchu emise," řekl Podroužek.
    S opravami Domova mládeže pomohl stát. Dosud se proinvestovalo 17 milionů korun, letos je připraveno dalších 19 milionů korun. Peníze pocházejí z tzv. "porcování medvěda", nesystémového rozdělování peněz podle požadavků jednotlivých poslanců při sestavování státního rozpočtu. Celkové náklady se odhadují na 50 milionů korun.
    Kapacita se po rekonstrukci zvýší na 75 osob, protože se zruší původní kuchyň s jídelnou. Všechny pokoje budou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. "Rádi bychom dům uvedli do provozu v září 2008," uvedl ředitel Domova mládeže. Pod něj spadá ještě další větší objekt ve stejné ulici, kde je umístěna jídelna, kuchyň a 200 lůžek pro studenty.
0 komentářů
přidat komentář