Stříbro opravuje náměstí, zbaví ho asfaltu a vrátí dlažbu

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
03.01.2012 19:50
Stříbro (Tachovsko) - Do poloviny příštího roku má dostat historické centrum Stříbra na Tachovsku novou tvář. Radnice osmitisícového bývalého hornického města se na konci minulého roku pustila do revitalizace náměstí za zhruba 40 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí dotace EU. Náměstí se mimo jiné zbaví zvlněného asfaltového povrchu, který nahradí dlažba, řekl dnes ČTK starosta Bohuslav Červený.

    Plány na revitalizaci velkého obdélníkového prostranství připravovalo město několik let a přijalo ho minulé vedení města. "Kolem projektu bylo na přelomu let 2010 a 2011 velmi živo, protože s projektem nesouhlasila řada lidí, dokonce několik zastupitelů," uvedl starosta. Nakonec se ale shodli na úpravě plochy podle už přijatého projektu. Ne všichni obyvatelé jsou s ním ale zcela spokojeni. Někteří kritizují výrazné snížení počtu parkovacích míst, jiným vadí některé nové prvky.
    Revitalizace například počítá s tím, že na ploše se pro oživení prostoru objeví dvě plochy s mělkou vodou a fontánkou. Ani starosta se netají obavami z toho, že se vodní plochy budou plnit nepořádkem a městu přibudou starosti a náklady s údržbou. "Jsem přesvědčen, že (revitalizace) přinese krásné prostředí, lidé si zvyknou a budou rádi, že budou mít krásné náměstí. Ale jsou tam momenty, které se neslučují s historickým jádrem města," míní.
    Plocha dostane novou dlažbu, náměstí bude dál průjezdné. Kromě vodních ploch a klidové zóny s posezením a zelení bude dominantou morový sloup, na jehož rekonstrukci chce město ještě požádat stát o dotace. Při průzkumu náměstí navíc archeologové objevili vrstvy původních dlažeb, včetně vzácné gotické. Podle starosty je podobně zachovalá gotická dlažba jen asi v dalších dvou městech v republice. Radnice proto uvažuje, že kousek této původní dlažby překryje tvrzeným sklem, aby byla vidět.
    Revitalizace také podle Červeného přinese výrazný úbytek parkovacích míst. Na náměstí jich má zůstat kolem čtyř desítek, to je asi polovina současného stavu. Město už proto jako náhradu zprovoznilo 200 metrů od náměstí novou parkovací plochu pro téměř 40 aut.
    Původní plány na revitalizaci počítaly s náklady kolem 55 milionů korun, ve výběrovém řízení se podařilo dosáhnout výhodnější ceny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články