Stavbou roku je v Karlovarském kraji rekonstrukce statku Bernard

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
23.06.2007 15:55
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Stavbou roku v Karlovarském kraji zvolila odborná porota rekonstrukci statku Bernard, historického objektu, jehož přestavbu na Centrum tradičních řemesel dokončila loni obec Královské Poříčí. Mezi projekty zvítězil letos projekt stavebních úprav domu Felix Zawojski v Karlových Varech. Výsledky byly dnes večer vyhlášeny na výstavě For Arch Karlovy Vary. ČTK o tom informovala Anna Vlášková z Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary, které výstavu pořádá.

Rekonstrukce statku Bernard získala letos i cenu hejtmana Karlovarského kraje. Hospodářský dvůr byl vybudován v roce 1922 v tradičním chebském stylu hrázděných budov v sousedství zrušeného hlubinného dolu Bernard. Komplex budov zahrnoval obytné budovy, hospodářské a správní objekty, stáje, kůlny na stroje a nářadí a byl určen zemědělské výrobě. Takto byl využíván až do počátku 80. let. Poté byl kvůli rozšiřování důlní činnosti opuštěn.
Objekt původně určený k likvidaci ale v 90. letech zakoupila obec, zpracovala projekt jeho využití a získala i dotaci z programu Phare. Na opravě statku pracovali i studenti. Hlavní část rekonstrukce se dělala od listopadu 2005 do loňského října. Od konce roku je statek pravidelně dějištěm zábavních akcí, jarmarků a trhů. Dále tam vzniknou prostory pro vybudování naučného centra o řece Ohři.
Další ocenění udělila odborná porota rekonstrukcím Zámecké věže v Karlových Varech a Penzionu U Zámku v Habartově. Zvláštní cenu poroty získala první etapa modernizace letiště Karlovy Vary.
Oceněný projekt domu Felix Zawojsky se týká úprav domu z roku 1897, který je stylově nejčistším a nejkvalitnějším projevem secese v Karlových Varech. Felix Zawojski byl naposledy užíván jako bankovní dům Živnostenské banky. Cílem stavebních úprav je přeměna na hotel s deseti komfortními pokoji. V nadzemním podlaží v bývalé bankovní hale s přepážkami bude provozován obchod. Dům je bohatě zdoben zvnějšku i ve vnitřních prostorách.
Cenu veřejnosti, která mohla hlasovat buď přímo na výstavě nebo po internetu, získala letos stavba PAC KALIBRA NOVA. Objekt prodejního a administrativního centra se nachází v centrální části obce Otovice a je součástí areálu firmy KALIBRA s.r.o. Za nejlepší projekt veřejnost vybrala projekt rekonstrukce domu Quisisana Palace.
Udělovaly se i ceny vystavovatelům. Hlavní cenu získala prezentace HOCO BAUELEMENTE Praha, z výstavy For Arch firma LIAS Vintířov a z výstavy Bydlení pak Zahrada Teplá.
0 komentářů
přidat komentář