Stavba nové sportovní haly ve Frýdku-Místku by mohla začít letos

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
05.03.2012 18:10
Frýdek-Místek

Stávající hala odsouzená k demolici
Frýdek-Místek - Nová víceúčelová sportovní hala Polárka, jejíž součástí je především ledová plocha, by se ve Frýdku-Místku mohla začít stavět už letos. Město chce konečného dodavatele stavby vybrat v elektronické aukci. Náklady na výstavbu haly jsou nyní odhadovány na zhruba 390 milionů korun, vedení města však očekává, že právě elektronická aukce přinese úspory až v řádu desítek milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek primátora Michal Pobucký (ČSSD).
    Město podle něj vyhlásilo veřejnou soutěž, do níž se mohou zapojit zájemci z celé Evropské unie, kteří splní vstupní podmínky. Musí mít například čtyři reference na stavební práce za 150 milionů korun, dvě reference na sportoviště ve výši 50 milionů korun a jednu referenci na ledovou plochu za 20 milionů korun. Uchazeči, kteří splní tyto podmínky, se pak mohou utkat v elektronické aukci.
    "Součástí této stavby je i dodavatelský úvěr, který nám firma poskytne. Pokud bude zastupitelstvo města chtít, rozhodne o tom, že každý rok zaplatí město například třicet milionů korun po dobu deseti let," uvedl Pobucký. O způsobu financování Polárky by zastupitelé měli rozhodnout na mimořádném zasedání zastupitelstva, které by mohlo být svoláno pravděpodobně v květnu, kdy už by měl být znám i vítěz elektronické aukce.
    Nová sportovní hala by měla spolu se zábavně-obchodním centrem nahradit víceúčelovou sportovní halu ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, která je zhruba 40 let jednou z dominant města. Město v roce 2009 uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí s developerskou společností Euro Mall FM, která má na vlastní náklady halu zdemolovat a v místě vybudovat obchodní centrum.
    Právě kvůli demolici staré haly se nyní na město obrátila Česká komora architektů (ČKA), která jeho vedení vyzvala, aby záměr demolice haly ještě zvážilo. "Stavba se řadí mezi nejvýznamnější sportovní stavby v regionu a je důležitým symbolem města. Její nahrazení multifunkčním centrem pravděpodobně nebude adekvátní náhradou za ztrátu kvalitní architektury," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ČKA Markéta Pražanová.
    Pobucký uvedl, že ČKA svoje stanovisko opřela o dva dokumenty, z nichž ani jeden nevypracoval přímo architekt. Jeden dokument podle náměstka vytvořil historik architektury a umění Martin Strakoš a druhým dokumentem je studentská práce. "Ani jeden z podkladů není podklad, který by zpracoval inženýr architektury," uvedl. Město naopak podle Pobuckého takový posudek má a podle něj víceúčelová hala nepatří z architektonického hlediska mezi stavby, které by musely být zachráněny.
    Pobucký dodal, že se Polárka může začít budovat nezávisle na plánech soukromého developera. Nová hala má totiž stát vedle té současné a oba projekty tak na sebe nejsou časově vázány.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kdo jiný než ČKA
adamZ
05.03.12 10:57
Pane Pobucký nabídněte......
Jiří Skřížala
24.06.12 04:54
zobrazit všechny komentáře

Související články